Jaké typy anestezie se používají při plastických operacích?
Při plastických operacích se nejčastěji používají tři možné postupy:
Podle čeho se rozhoduje, zda bude použita celková nebo lokální anestezie?
Výběr anestezie závisí na několika faktorech, včetně délky a rozsahu operace, individuálního zdravotního stavu pacienta a jeho preferencí. Pokud je zákrok krátký a méně invazivní, lze zvolit lokální anestezii. U delších nebo složitějších operací se obvykle volí celková anestezie. Anesteziolog se vždy rozhoduje dle plánovaného postupu chirurga a celkového stavu pacienta.
Jak probíhá příprava pacienta na anestezii před operací?
Příprava zahrnuje:
Jaká jsou hlavní rizika anestezie a jak je minimalizujete?
Anestezie má několik potenciálních rizik. Prvním předpokladem je uvedení pravdivých informací, stabilní zdravotní stav a lačný pacient. Vše proberete s anesteziologem v den výkonu. Většina komplikací anestezie vzniká během úvodu a vyvádění z anestezie – jedná se mimo jíné o obtížné zajištění dýchacích cest, vdechnutí žaludečního obsahu, alergické reakce. Během výkonu mohou nastat problémy s krevním oběhem či ventilací, či problémy z chirurgických komplikací – například velké krevní ztráty apod. Proto je nutná přítomnost erudovaného anesteziologa, důvěra v jeho schopnosti a uvedení všech pravdivých informací.
Jaké jsou nejčastější mýty o anestezii, se kterými se setkáváte?
Jaké zdravotní faktory mohou ovlivnit průběh anestezie?
Anestezie nese rizika plynoucí z přidružených onemocnění pacienta (nejčastěji zvýšený krevní tlak, cukrovka, onemocnění srdce, plic a ledvin), absence lačnění, rizikové chování pacienta – kouření, užívání drog, konzumace alkoholu.
Existují kontraindikace pro podání celkové anestezie?
Vždy bereme v potaz přínos výkonu oproti možným rizikům plynoucím z podstoupení anestezie. Jedná se zejména o pokročilé fáze chronických onemocnění.
Co by měl pacient vědět o anestezii, pokud má alergie na léky?
Je důležité informovat anesteziologa o všech alergiích předem, aby mohl zvolit bezpečné alternativy anestetik. Zajímají nás nejen alergie na léky, ale i potravinové alergie.
Jak dlouho anestezie obvykle trvá a co ovlivňuje její délku?
Délka anestezie se odvýjí od typu výkonu, není dané žádné časové rozpětí a je podávána dokud je potřeba.
Co se děje během operace z pohledu anesteziologa?
Anesteziolog nepřetržitě sleduje životní funkce pacienta, jako je srdeční činnost, krevní tlak a okysličení krve, upravuje dávkování léků, řeší případné komplikace plynoucí z chirurgického výkonu.
Jak anesteziolog sleduje stav pacienta během zákroku?
Pacient je během výkonu trvale monitorován – srdeční frekvence, EKG, tlak krve. Samozřejmostí je sledování krevních ztrát. Během celkové anestezie monitorujeme i ventilační parametry a hladiny inhalačních anestetik.
Jak probíhá probuzení z celkové anestezie?
Ke konci výkonu postupně ukončujeme podávání anestetik a po jejich odbourání se pacient probouzí. Probouzení je vždy na operačním sále. Bez stabilních životních funkcí není pacient ze sálu propuštěn. Pacienti si toto obvykle nepamatují a vybavují si až přesun zpět na pokoj.
Má klinika a je nutné mít jednotku intenzivní péče? Kdy je to nutné?
Jednotka intenzivní péče (JIP) není standardně nutná na každé klinice. Její potřeba závisí na typu a rozsahu prováděných zákroků. Většina plastických operací, jako jsou facelift, liposukce, operace víček nebo augmentace prsou, probíhá bez komplikací a pacienti se zotavují na standardním pooperačním pokoji. Pokud je klinika vybavena zkušeným týmem a kvalitním monitorovacím systémem, není JIP nutností.
JIP může být vyžadována u pacientů se závažnějšími zdravotními komplikacemi, při velmi rozsáhlých zákrocích (např. kombinovaných operacích s delší dobou v celkové anestezii) nebo v případě zvýšeného rizika komplikací, jako jsou srdeční nebo plicní problémy.
Mohu po anestezii pociťovat nevolnost nebo jiné vedlejší účinky?
Ano, pocit na zvracení a případně zvracení je nejčastější komplikace po anestezii. Pokud máte již předchozí zkušenosti s nauzeou po výkonu, vždy anesteziologa informujte. Je možné podat léky, které pravděpodobnost sníží. Většina obtíží do 24h po výkonu odezní.
Jak dlouho trvá, než se tělo zcela zbaví účinků anestezie?
Většina pacientů pociťuje doznívající ospalost v den výkonu. Z tohoto důvodu není v den výkonu vhodné dělat závažná rozhodnutí s právními důsledky a řídit auto. K propouštění je vhodné mít doprovod.
Co dělat, pokud se po operaci objeví bolesti nebo jiné nepříjemné pocity?
Většinou stačí k řešení pooperační bolesti běžně dostupná volně prodejná analgetika. Pokud přetrvávají jiné komplikace, je důležité kontaktovat lékaře.
Liší se anestezie u plastických operací od jiných chirurgických zákroků?
Na klinice plastické medicíny obvykle neprovádíme rozsáhlé několikahodinové výkony. Spektrum je od malých výkonů po středně dlouhé výkony. Vždy je nutné se domluvit v týmu anesteziolog a chirurg ohledně plánovaného postupu a vzít v potaz celkový stav pacienta. Jinak se v prinicipu anestezie od jiných chirurgických výkonů neliší.
Jaké jsou nejčastější komplikace anestezie u plastických operací?
Jedná se o stejné potenciální komplikace, jako po jiných typech výkonů. Nejčastěji jde o pocit na zvracení a zvracení, prodloužené buzení z anestezie, pocit škrábání v krku (po intubaci).
Lze některé zákroky provést bez celkové anestezie?
Ano, menší zákroky lze provést v lokální anestezii. Na konkrétním postupu se domlouvá anesteziolog s chirurgem s ohledem na plánovaný postup a celkový stav pacienta.
Proč není vhodné mít nalakované nehty při anestezii?
Monitorovací přístroje měří okysličení krve přes nehty, některé laky a obzvláště gelové nehty tuto hodnotu zkreslují.
Jaké jsou moderní trendy v oblasti anestezie pro plastické operace?
Snaha je o co nejbezpečnější průběh anestezie a rychlý a nekomplikovaný návrat pacienta po anestezii zpět do běžnoho života.
Jaké léky nebo potraviny je vhodné vynechat před operací?
Úpravu chronické medikace provádíme po domluvě na základě celkového stavu pacienta. Den před výkonem je vhodná lehčí večeře a v den výkonu nesnídat a pít jen čiré tekutiny – neperlivou vodu nebo čaj. Černá káva a káva s mlékem není vhodná. V den výkonu a ideálně i den před již není vhodné kouřit.
Co dělat, když je člověk nervózní z anestezie?
Základem je důvěra v odbornost anesteziologa. Máte-li obavy, kontaktujte nás.
Jak se připravit na anestezii, aby byl zákrok co nejbezpečnější?
Dodržovat pokyny lékaře. Jak dlouho po operaci je potřeba vyhnout se řízení auta nebo jiným činnostem? 24 hodin po celkové anestezii není doporučeno řídit a dělat závažná rozhodnutí s právními důsledky. Další omezení mohou plynout ze samotného chirurgického výkonu.
Článek vznikl ve spolupráci s MUDr. Kateřinou Kvapilovou, odbornou lékařkou pro anestezii a resuscitaci na klinice UEM Emauzy.