Napsat Zavolat

Emauzy Praha

Tel.: +420 224 918 168

GSM.: +420 606 655 541

Orplid Karlovy vary

Tel.: +420 353 224 544

GSM.: +420 603 269 733

+
Modelace prsou


Jak na povislá prsa? K modelaci prsou event. ke zmenšení prsou přistupujeme obvykle po výraznějším povolení prsní žlázy provázeném výrazným snížením elasticity kůže. Nejčastěji tomu bývá po těhotenství a kojení nebo výrazném zhubnutí.

Touha žen mít poprsí ideálního tvaru není požadavkem současných trendů, ale lze ji sledovat po celou dobu vývoje naší civilizace. Ženské prsy byly od nepaměti symbolem krásy a ženství. Jejich tvar, symetrie a velikost mohou výrazně ovlivnit psychiku ženy, začne- li žena vnímat dle svého názoru či názorů okolí, nějaké odchylky či nedostatky. Tyto problémy se prakticky nedají řešit jinak než chirurgicky.

Více o řešení problému povislých prsou najdete zde >>

Ráda sportujete a uvažujete o plastice prsou? Zajímá vás, co vás po operaci čeká? Odpovědi na své otázky naleznete v článku Zvětšení prsou a sport.

Co je modelace prsou 

Zákrok v celkové anestezii, který vytvaruje povislá prsa a pozvedne je. Chirurgický výkon řeší nejčastěji tvz. ptózu prsou, což je pokles prsního dvorce a bradavky pod úroveň podprsní rýhy. Ptóza má 3 stupně – mírná ptóza, střední ptóza, výrazná ptóza. Podle stupně ptózy se následně volí postup a vedení řezu.

Co způsobuje asymetrii prsou

Důležitou informací je, že žádná žena na celém světě nemá oba prsy úplně stejné. Jedná se o párový orgán, nikoliv identický. Příčinou asymetrie prsou může být úraz, nemoc (karcinom prsu), vrozené vady, úbytek hmotnosti, ale i těhotenství a kojení.

Povislá prsa mohou pořádně potrápit, ale existuje celá řada řešení, jak prsům vrátit symetrii, tvar a plnost. Mammaplastika, jak se někdy modelace nazývá, je zákrok, který se neobjede bez jizev, proto je vhodné si dobře rozmyslet, kdy ho podstoupíte. Napravení asymetrie prsou bývá trvalé, ale nelze zabránit gravitaci a dalšímu poklesu vlivem stárnutí. Modelaci je možné podstoupit opakovaně a s velmi dobrými výsledky.

Co vše ovlivňuje změnu tvaru prsou:

 • vývojové vady
 • stárnutí
 • hormonální změny při kojení, těhotenství, v menopauze
 • úrazy prsou
 • operace z důvodu rakoviny prsu
 • zánět

Co vše řeší modelace prsou (mammaplastika)

 • asymetrii prsou
 • povislá prsa a celkové zpevnění poprsí
 • velikost prsních dvorců a bradavek (vpáčené bradavky)

Kdy modelaci prsou provádět

ZPEVNĚNÍ PRSOU PŘED/PO TĚHOTENSTVÍ

Schopnost mléčné žlázy kojit je každým chirurgickým zásahem do žlázy ovlivněna a její funkce je tím zásadně ohrožena. Vzhledem k tomu, že při modelaci prsou dochází někdy k dosti velkému zásahu do prsní žlázy, měli bychom tuto operaci provádět pokud již není plánováno těhotenství s následným kojením.

Operujeme–li u žen před těhotenstvím, je třeba si uvědomit, že případné kojení nebude v budoucnu velmi pravděpodobně možné. Výjimkou jsou modelace prsou v malém rozsahu, kdy pouze zpevňujeme kožní plášť kolem dvorce a do žlázy se téměř nezasahuje. Rozsah jizev a míra zásahu do žlázy a její případná redukce, by měly být zvoleny vždy až po konzultaci s operatérem. Obecně je vždy snaha o co nejmenší rozsah jizev.

Horní věková hranice je dána celkovým zdravotním stavem a rozsahem plánované operace.

ZPEVNĚNÍ PRSOU PO ZHUBNUTÍ

Vhodný čas na zpevnění prsou po zhubnutí je tehdy, pokud máte již konečnou váhu, nebo ji držíte alespoň šest měsíců. Při každém dalším výkyvu váhy totiž bude docházet ke změnám tvaru prsou.

Druhy modelace prsou

Jak zpevnit prsa? Existuje více druhů modelace prsou. Vše záleží na stavu vašich prsou, vašich požadavcích a výsledném slovu operatéra, který nejlépe určí, jaký typ modelace prsou je pro vás nejvhodnější.

1/ MODELACE PRSOU BEZ IMPLANTÁTU

V případě, že máte dostatek objemu, ale povislá prsa, přistupuje operatér k modelaci bez výplně prsními implantáty. Snahou plastického chirurga je vytvořit co nejsymetričtější tvar pevných prsou.

2/ MODELACE PRSOU S AUGMENTACÍ

Pro ženy, které chtějí vylepšit nejen tvar svého poprsí, ale i jeho velikost, je určena modelace prsou s augmentací. Během tohoto zákroku se upraví tvar prsou a zároveň doplní žádoucí objem pomocí silikonového prsního implantátu. Další informace o výběru vhodného prsního implantátu si můžete přečíst v článku Jak na výběr prsního implantátu.

Modelace a zvětšení prsou se ne vždy dělá při jedné operaci. O tom zda modelace a vložení implantátu bude při jedné operaci, rozhodne váš plastický chirurg. Vše záleží na elasticitě kůže, možných rizicích (špatná srážlivost krve), hojení jizev a velikosti prsního implantátu.

3/ ZMENŠENÍ A MODELACE PRSOU

Při modelaci prsou dochází k určitému zmenšení velikosti. Zákrok je ale možné provést i s větší redukcí prsů, zejména u klientek, které mají velká prsa způsobující další zdravotní potíže (bolest krční páteře, hlavy atd.).

Předoperační příprava před modelací prsou

Předpokladem pro chirurgické zpevnění prsou je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotní stav pacientky. Akutní zánětlivé či virové onemocnění by nemělo proběhnout nejméně 1 měsíc před operací. 2 – 3 týdny před modelací prsou by měly být také vysazeny léky zvyšující krvácivost, pokud nejsou předepsány lékařem. Rovněž užívání podpůrných enzymatických preparátů před plastikou prsou není vhodné.

Určitě by měla být vyloučena gravidita jednak z důvodu narkózy, jednak kvůli zásahu do prsní žlázy. Není třeba přerušovat stabilně vedenou antikoncepci.

Mammologické vyšetření prsou doporučujeme provádět vždy u žen nad 35 let, u žen po opakovaném těhotenství a kojení nad 30 let a u všech žen při jakémkoli proběhlém onemocnění prsní žlázy.

Předoperační vyšetření zahrnuje laboratorní vyšetření krve a moči, EKG a vyšetření internistou nebo praktickým lékařem.

Modelace prsou – popis zákroku

Chirurgické zpevnění prsou se provádí v celkové anestézii.

Operační řezy jsou vedeny dle předchozího vyměření a nákresu, které se provádí před operací vestoje, aby byl dobře vyhodnocen potřebný posun a zpevnění prsou.

Nadbytečná kůže prsu se odstraní tak, aby bylo zachováno podkoží a žláza. Poté se podle typu modelační operace uvolní řezem žláza tak, aby bylo možno provést její modelaci a posun dvorce. Pokud je třeba, může se i část žlázy odebrat. Dále se provede sešití a modelace žlázy vnitřními vstřebatelnými stehy a následně sešití podkoží a kůže. K tomu používáme rovněž vstřebatelné stehy, které dlouhodobě podporují pevnost jizvy při hojení. Do prsů jsou vloženy drény, které odvádějí drobné krvácení a tkáňový sekret. Nakonec se přikládá podložený absorbční elastický obvaz. Operační doba modelace prsou je obvykle 60 – 90 minut dle rozsahu zákroku.

Jizvy po modelaci prsou

TYPY JIZEV PO MODELACI PRSOU¹

 • kolem prsního dvorce (cirkulárně)
 • jizva ve tvaru T (kolem dvorce,od prsních dvorců kolmo dolů a v podprsní rýze)
 • kolem dvorce, vertikálně do podprsní rýhy (tzv. lízátkový typ jizvy)

Vzhledem k tomu, že kůže prsu, která rozhodující měrou přispívá k jeho tvaru, je povolená a v určitém nadbytku, je třeba tento kožní plášť zmenšit. To se bohužel nedá provést bez jizev, které musíme na prsu v různém rozsahu udělat. Protože při tomto zákroku musí dojít k určitému posunu dvorce, je vždy jizva cirkulárně kolem dvorce. Pouze u malého rozsahu povolení prsů a potřebným menším posunem dvorce může po modelaci prsou zůstat pouze u této jizvy.

Při větším rozsahu je dále řez (tím i následná jizva) vedena dle rozsahu zákroku dolů od dvorce ve střední čáře a do podprsní rýhy buď obloukovitě do zevní strany, nebo je řez v celém rozsahu podprsní rýhy a výsledná jizva ve tvaru tzv. kotvy.

Při větším povolení prsní žlázy je třeba modelovat i žlázu tak, aby byly prsy tvarově pevné a stabilní a efekt operace dlouhodobý. Tvarové efekty modelačních operací jsou dobré, obtížně ovlivnitelné je však hojení jizev. Kůže hrudníku, zejména horní poloviny a nad hrudní kostí, má obecně spíše sklony k výraznějším a dlouhodobě se stabilizujícím jizvám. Proto se snažíme při modelaci prsou jizvy směřovat pouze kolem dvorce a dolů pod prsy, ale i zde může docházet k hojení výraznější jizvou, která vyžaduje dlouhodobou péči a někdy korekční operace.

Pooperační průběh po zpevnění prsou

Rekonvalescence je individuální a závisí nejen na daných schopnostech hojení každého jedince, ale je i odrazem svědomitosti pacienta v době pooperační péče a rehabilitace.

MODELACE PRSOU: BOLEST

Bolest po modelaci prsou se dá zvládnout s běžně dostupnými analgetiky. Bývá největší okolo 3.-5. dne. Zpravidla do dvou týdnů od operace ustupuje. Může se spíše objevit pnutí jizev, o ty je nutné se správně starat dle instrukcí plastického chirurga.

KONTROLA

Kontrola po modelaci prsou se provádí druhý den, pokud je průběh standardní, odstraní se drény a pacientka je propuštěna do domácího ošetřování.

U žen nad 35 let věku doporučujeme s odstupem 6 – 12 měsíců od operace zahájit pravidelné kontroly v mammologické poradně dle místa bydliště.

KLIDOVÝ REŽIM

První dny po plastické operaci prsou je třeba dodržovat klidový režim, zejména omezit pohyby horních končetin v ramenním kloubu směrem vzhůru (aktivuje pohyb prsního svalu). Rovněž tělesná teplota může přechodně na 1 – 2 dny stoupat do 38 °C.

Do běžného režimu se pacientka po modelaci prsou může vrátit při nekomplikovaném průběhu po 10 – 14 dnech po operaci.

KOMPRESNÍ OBVAZY

Elastický obvaz se ponechává většinou 4 – 5 dnů po operaci, další způsob fixace, masáže prsů a jizev i používání kompresního elastického prádla určí ošetřující lékař podle typu a rozsahu operace a stavu hojení.

STEHY

Kožní stehy se většinou odstraňují 7. – 10. den po zpevnění prsou, vnitřní stehy se vstřebávají několik týdnů.

CITLIVOST PRSŮ

Přechodně se může objevit snížená citlivost části kůže prsů a dvorců, která se postupně obnovuje a stabilizuje se obvykle do 3 – 6 měsíců po operaci.

VÝSLEDNÝ EFEKT PO MODELACI PRSOU

Za tvarově stabilizované můžeme prsy pokládat nejdříve za 1 – 3 měsíce po plastice prsou.

FYZICKÁ ZÁTĚŽ

Plná fyzická zátěž a sportování jsou možné asi po 1 – 2 měsících dle rozsahu zákroku a stavu hojení.

OPALOVÁNÍ

Opalování a pobyt na slunci bez oděvu nedoporučujeme minimálně 1 měsíc po operaci, jizvy by měly zůstat chráněné oblečením či plavkami nejméně 3 měsíce.

Podrobnější informace o vhodné pooperační péči po augmentaci prsou a o speciálním kompresním prádle můžete najít v článku Pooperační péče po augmentaci – otázky a odpovědi.

Komplikace po modelaci prsou

Časné komplikace po chirurgickém zpevnění prsou jako jsou krvácení a infekce jsou dnes minimalizovány během operace a v pooperačním průběhu (drény, podávání antibiotik).

Protože při modelaci prsou je rozsah jizev dosti velký a jedná se rovněž o zásah do prsní žlázy, může dojít k reakci podkoží či žlázy na vnitřní vstřebatelný šicí materiál s následným rozestoupením části jizvy a přechodnou tkáňovou sekrecí (obvykle 2. – 4. týden po operaci).

Tato komplikace má za následek jednak prodloužení hojení jizvy až o několik týdnů a někdy i její rozšíření. Po zhojení a stabilizaci jizvy, obvykle po 6 měsících po operaci, je možná korekce této části rozšířené jizvy.

Uvažujete o zpevnění a modelaci prsou?

Objednejte se ke konzultaci. Rádi s Vámi probereme možnosti operace. Pracoviště UEM provádějící zákrok modelace prsou – Praha Emauzy a Karlovy Vary.

Modelace prsou: Cena

Kolik stojí modelace prsou? Cena závisí od rozsahu zákroku a bude vám vždy sdělena na konzultaci. U nás cena začíná od 52 000 Kč.

CENÍK >>

Operace prsou hrazené pojišťovnou?

V současné době se v České republice provádí několik typů operace prsou, které plně hradí zdravotní pojišťovna. Nejedná se však o estetické operace, ale zákroky ze zdravotní indikace. To znamená, že prsy způsobují pacientce zdravotní problémy. Operace hrazené zdravotními pojišťovnami na našem pracovišti neprovádíme. Více v článku zde.

Fotografie

Více fotografií »


REFERENCE:

1/ plasticsurgery.org. Breast lift. What are the steps of a breast lift procedure? Dostupné na: https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/breast-lift/procedure [14.3.2023]

2/ healthline.com. Breast Lift Scars: What to Expect. Catherine Hannan, M.D. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/breast-lift-scars#takeaway [May 2018]


Časté dotazy

Co je modelace prsou

 • Chirurgické vytvarování a pozvednutí povislých prsou. Lze při výkonu upravit i velikost prsních dvorců a bradavek.

Kdy na modelaci prsou po kojení?

 • Ideální doba je 6.-10. měsíc od ukončeného kojení. Jelikož je možné, že se při modelaci prsou zasáhne do mléčných žláz, je důležité si výkon rozmyslet, pokud plánujete další těhotenství a hlavně kojení.

Kolik stojí modelace prsou?

 • U nás na klinice stojí zákrok od 52 000 Kč.

Co musím vědět před modelací prsou?

 • Při zákroku je nutné upravit kůži pomocí několika řezů a může dojít k problémům při kojení. Proto je vhodné zákrok podstoupit až v době, kdy už neplánujete těhotenství.
 

Chcete více informací?
Zeptejte se nás!

Pracoviště

Můžete přiložit soubory

Informace o o podmínkách webu a zpracování osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.