Napsat Zavolat

Emauzy Praha

Tel.: +420 224 918 168

GSM.: +420 606 655 541

Orplid Karlovy vary

Tel.: +420 353 224 544

GSM.: +420 603 269 733

+

Pooperační péče po augmentaci – otázky a odpovědi

Jakou pooperační péči je třeba po zákroku zvětšení prsou dodržovat a má tato péče velký vliv na konečný výsledek operace?

Pooperační režim vždy doporučuje operatér s ohledem na průběh a okolnosti konkrétní operace, které nejsou ve všech případech stejné.

Jaký je průběh hojení a co přesně se po operaci v prsou děje?

V uzavřeném prostoru pod prsní žlázou (nebo pod prsním svalem, podle použitého způsobu vložení implantátu) se hojí poměrně rozsáhlá plocha kolem vloženého implantátu, dále se hojí i zhmožděná prsní žláza, svaly, kůže a podkoží. Všechno velmi citlivé až bolestivé, zejména při pohybu, velká plocha rány pak přestavuje I zvýšené riziko krvácení do prostoru kolem prsního implantátu.

Je v pooperačním období důležité nosit speciální kompresní prádlo?

Kompresní pooperační podprsenka je vyrobená z pevného elastického materiálu a dokáže prsa zpevnit a při pohybu stabilizovat.

Od kdy je nutné používat kompresní pooperační podprsenku a jak dlouho po zákroku je potřeba ji nosit?

Speciální kompresní podprsenku je nutné nosit od sejmutí obvazu, což je obvykle asi čtyři až pět dní od operace, a je třeba ji používat asi jeden až tři měsíce, záleží na průběhu a rozsahu operace a době hojení.

Je potřeba mít kompresní podprsenku po celý den i noc?

Tuto podprsenku je třeba nosit neustále, tedy i během spánku, doporučuje se ji odkládat jen v takových případech jako je sprchování, masáže prsou a podobně.

Je možné, aby mělo nesprávné nošení pooperačního prádla (nevhodná velikost nebo střih) vliv na výsledný tvar prsou?

Pokud by pacientka nosila nepadnoucí kompresní podprsenku, mohlo by dojít k posunu implantátu, který by konečný tvar prsou určitě ovlivnil.

Jak pacientka zjistí, kterou velikost a typ pooperační podprsenky si má pořídit? Poradí jí operatér při konzultaci před operací?

Vhodnou kompresní podprsenku dostane pacientka při převazu po operaci, tedy v době, kdy už lze určit její správnou velikost a typ.

Co by se mohlo stát, pokud by pacientka po operaci zvětšení prsou kompresní podprsenku nenosila?

Když nejsou operovaná prsa zafixována ve stabilní poloze, je velké riziko, že při pooperačním hojení dojde k posunu nebo rotaci implantátu. V případě prudšího pohybu může také dojít ke krvácení nebo komplikacím hojení prsních tkání.

Jaký materiál se používá k výrobě pooperačního prádla? A je tento materiál vhodný i pro alergiky?

Pooperační prádlo se šije z různých materiálů, záleží na výrobci, použité materiály by však měly být hypoalergenní, protože toto prádlo se nosí téměř nepřetržitě po dobu několika týdnů. S alergickými reakcemi na kompresní prádlo se lze setkat pouze ojediněle.

Je nutné mít dva druhy pooperačního kompresního prádla – jedno pro období těsně po zákroku a druhé pro období následné péče? Pokud ano, jak se liší a po jak dlouhou dobu je třeba je nosit?

Zpravidla není třeba mít dva různé druhy kompresního prádla, protože je však nutné nosit ho dlouhodobě, doporučujeme pořídit si aspoň dvě podprsenky. S ohledem na životní styl třeba jednu pevnější pro aktivní sportovní pohyb a další pro běžné nošení nebo na noc.

Po jakou dobu po zákroku zvětšení prsou přetrvává zvýšená citlivost prsou a otoky? Může tyto nepříjemné následky zmírnit speciální kompresní podprsenka?

Jak dlouho trvají otoky a zvýšená nebo naopak snížená citlivost prsou je individuální záležitost, obvykle jsou to 3 až 4 týdny, stává se však, že i několik měsíců od zákroku. Speciální podprsenka udržuje poprsí ve stabilizované poloze, čímž se omezuje jeho pohyb a tím pádem se snižuje bolestivost, zároveň to urychluje hojení a stabilizaci tkání po operaci.

Je při rekonvalescenci po plastice prsou rozdíl v tom, zda je pacientka po augmentaci, modelaci, rekonstrukci nebo redukci prsou?

Nejméně invazivním zákrokem je prosté zvětšení prsou implantáty, při modelaci či redukci poprsí je zásah do tkání prsu mnohem rozsáhlejší, následkem takového zákroku je pak i větší množství pooperačních jizev.

Hraje při výběru pooperační podprsenky nějakou roli použitá operační metoda zvětšení prsou? Tedy jestli je implantát uložený pod svalem nebo pod žlázou, vložený přes dvorec nebo podprsní rýhu a jaký typ implantátu (anatomický či kulatý) byl použit?

Při výběru vhodné kompresní podprsenky je třeba brát zřetel především na typ prsou a umístění pooperační jizvy. Pokud je prsní implantát umístěn pod sval, je někdy nutné doplnit pooperační podprsenku i stahovacím elastickým pásem.

V jakých případech se kromě kompresní podprsenky používá také kompresní pás přes prsa?

Další zpevnění operovaného poprsí ve formě kompresního pásu se někdy doporučuje po uložení implantátu pod sval nebo po provedené reoperaci, třeba v případě kapsulární kontraktury.

Existují nějaké další způsoby, jak urychlit hojení a podpořit rekonvalescenci po zvětšení prsou?

Nejdůležitější je dodržovat pokyny operujícího lékaře, který každé pacientce individuálně doporučí, co je dobré v období rekonvalescence dělat a čeho je naopak potřeba se vyvarovat.

Jak dlouho od operace zvětšení prsou je možné se naplno vrátit k aktivnímu sportu? Jaká podprsenka je v tomto případě nejvhodnější?

Návrat ke sportu je velmi individuální, obecně lze říci, že s kondičním cvičením a běháním lze začít již 3. až 4. týden po zákroku. Silovější cviky a především prudší pohyby rukou je nutné přidávat postupně, se sporty náročnými na pohyb horních končetin jako tenis nebo golf je třeba počkat a naplno je provozovat nejdříve tak po 3 až 4 měsících. Co se týká podprsenky, je pro sport vhodná pevnější elastická.

Nestačilo by po augmentaci používat běžnou sportovní podprsenku? Je vyrobená z elastického materiálu a navržená tak, aby byla prsa při sportu zpevněná.

Záleží na typu sportovní podprsenky, některé jsou tak pevné, že je možné je po zvětšení prsou používat. V případě rozsáhlejších operací prsou však sportovní podprsenky v pooperačním období nejsou vhodné, protože neposkytují dostatečnou podporu.

Jak dlouho po augmentaci lze pooperační prádlo úplně odložit a nosit třeba plavky nebo chodit úplně bez podprsenky?

Je-li jizva již dobře zahojená, je možné po 3 – 4 týdnech od operace nosit i podprsenku od plavek, která je dostatečně pevná. Být přes den bez podprsenky se však ženám s větším poprsím od určitého věku příliš nedoporučuje.

Některé pacientky mají obavy, že jizvy po operaci se nebudou pod elastickým prádlem dobře hojit, protože nemohou dýchat, takže se budou více potit a hojení pak bude trvat delší dobu a bude komplikovanější...

Správně zvolené a používané pooperační prádlo průběh hojení jizev po augmentaci neovlivňuje.

Co je potřeba při domácí pooperační péči dodržovat, aby se rány dobře hojily a výsledné jizvy byly co nejmenší?

Vždy je nejlepší postupovat podle pokynů operujícího lékaře, který posoudí hojení a navrhne individuální následnou péči.

Z jakých důvodu se doporučuje tlaková masáž pooperačních jizev? Od kdy je třeba s ní začít a jak dlouho a často je vhodné ji provádět?

I v tomto případě je třeba se držet pokynů operatéra, který nejlépe posoudí individuální hojení a následnou péči, která zahrnuje i masáže jizvy.

Po jak dlouhou dobu od zákroku jsou pooperační jizvy překryté náplastí a je třeba o ně v té době nějak pečovat? Jak se ošetřují jizvy po odstranění krytí?

Záleží na pokynech operatéra, který posoudí individuální hojení a rozhodne o následné péči o jizvy.

A co jemná masáž prsů? Kdy je vhodné ji provádět a nehrozí při ní posun nebo rotace vloženého implantátu?

Masáž prsou se obvykle doporučuje tak týden po augmentaci, ale záleží to na průběhu hojení a na stabilizaci prsních tkání, což je vždy nutné posoudit individuálně. Při jemné masáži prsou nemusíme mít obavy ani z rotace, ani z posunu implantátu.

Je nezbytné spát po augmentaci jen v poloze na zádech? Pokud ano, od kdy je možná poloha na boku a kdy lze spát na břiše?

Obecně je možné říci, že je nutné spát na zádech alespoň týden po operaci, postupně je možné spaní na boku, to závisí na stavu hojení a stabilizace prsou, se spaním na břiše je však třeba počkat alespoň 4-5 týdnů po zákroku.

Jak dlouho obvykle trvá rekonvalescence po augmentaci? A po jak dlouhou dobu je vhodné být v domácím ošetřování bez výraznější zátěže?

Úplné minimum je jeden týden po zákroku, dále to záleží na průběhu hojení a na stabilizaci tkání, většinou je třeba počítat tak se dvěma až třemi týdny s postupným přidáváním zátěže.

Existují nějaká další omezení v obvyklých aktivitách a pohybu (zdvihání břemen, řízení auta, péče o děti), se kterými se musí počítat?

To závisí na typu a rozsahu operace prsou a na průběhu hojení. Největší rozsah omezení je první týden po zákroku, v následujících dvou až třech týdnech je již možné postupně přidávat zátěž a v případě, že proces hojení probíhá rychle a bez komplikací lze říci, že po 4 týdnech od augmentace už pacientky žádná větší omezení nemají.

Je možné podstoupit zvětšení prsou v jakémkoli ročním období nebo je nějaké doba problematičtější vzhledem k možnosti horšího průběhu pooperačního hojení?

Žádné roční období není pro augmentaci nijak zvlášť omezující, někomu ale může být nepříjemné nošení kompresního pooperačního prádla během teplých letních měsíců.

Jaké komplikace jsou v pooperační fázi nejběžnější a jakým způsobem se řeší?

Odpověď na tuto otázku by mohla vydat na samostatnou knižní publikaci... Nejjednodušší způsob řešení komplikací je komplikacím předcházet, pokud k nim však už dojde, řešení bývá dlouhodobější, protože tkáň potřebuje k úplnému zahojení čas, což platí především při komplikacích.

Při kterých komplikacích nebo obtížích by se žena měla neprodleně obrátit na svého lékaře?

Určitě v každé situaci, která vznikne náhle nebo se vyvíjí rychle, jako například otok prsu nebo okolní tkáně, náhlá bolest nebo změna tvaru prsu.

FAQ videa

Jak masírovat jizvu po zvětšení prsou

Po operaci prsou – Kompresní podprsenka nebo pevné obvazy?

Sport a spaní po operaci prsou

Pocit bublinek po zvětšení prsou

Bolesti po operaci prsů

Průběh augmentace a návrat do běžného života

Plastika prsou – vložení implantátu přes prsní dvorec

Výběr implantátu a jeho umístění s ohledem na sport

Způsoby vložení prsního implantátu

Zvětšení prsou přes rozhraní dvorce a jeho výhody

Augmentace prsou přes rozhraní dvorce

Péče o prsy po augmentaci

 

Chcete více informací?
Zeptejte se nás!

Pracoviště

Můžete přiložit soubory

Informace o o podmínkách webu a zpracování osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.