Napsat Zavolat

Emauzy Praha

Tel.: +420 224 918 168

GSM.: +420 606 655 541

Orplid Karlovy vary

Tel.: +420 353 224 544

GSM.: +420 603 269 733

+

 

Co je liposukce

Liposukce (odsátí tuku) je chirurgický výkon, při kterém provádíme snížení podkožní tukové vrstvy odsátím určitého množství tuku tam, kde dochází k jeho nadměrnému ukládání.

Indikace k liposukci: Partie, kde se liposukce provádí

Odhaduje se, že tvorba tukových buněk co do jejich počtu, je ukončena mezi 14. – 16. rokem věku, pak už tukové buňky nabírají tuk a zvětšují svůj objem. Proto liposukci není vhodné provádět u příliš mladých pacientů. Optimální věkové rozmezí pacienta je 18 – 35 let. V pozdějším věku se zvyšuje riziko povislé kůže a podkožních nerovností, proto lze liposukci provádět pouze v rozsahu, který nám dovolí elasticita a celková kvalita kůže. Rozsah a metodu bychom měli volit vždy individuálně při konzultaci.

Zákrok je vhodný pro každého, koho trápí nesouměrná forma těla z důvodu nahromaděného ukládání tuku. Liposukce však není metodou, která snižuje nadváhu obézních jedinců.

Liposukce není vhodná pro redukci podkožního tuku na velkých plochách, kde není vytvořen tukový polštář (přední strana stehen, lýtka, nadbřišek, záda apod.), protože na kůži mohou v takovém případě vzniknout nepravidelné nerovnosti, které se pak obtížně odstraňují.

Kvalita, kontraktilita a elasticita kůže je rovněž velmi důležitá pro výsledný efekt, při nedostatečné elasticitě a kontraktilitě, které se snižují s věkem, může zůstat kůže po výkonu povolená a povislá, proto je třeba zvážit i rozsah výkonu úměrně věku.

Jaké liposukce jednotlivých lokalit u nás na klinice provádíme?

 • liposukce podbradku
 • liposukce břicha (odsátí tuku na břiše je nejčastějším požadavkem našich klientů, v případě povolené kůže podbřišku je nutné řešit abdominoplastikou)
 • liposukce boků
 • liposukce kolen
 • liposukce paží
 • liposukce vnitřních stehen

Celkové množství tuku odsáté během jedné operace by nemělo přesáhnout 2 000 – 3 000 ml (dle celkové tělesné hmotnosti), z důvodů možných komplikací zdravotního stavu. Výkon však lze provést vícedobě, ev. opakovaně.

Liposukce, jako každá operační metoda, prošla svým vývojem a stále více je různě modifikována i dalšími současnými technickými možnostmi moderní medicíny.

Princip odsátí tuku zůstává u všech metod stejný, liší se způsoby a možnostmi rozrušení tukové vrstvy. Podkožní tuková vrstva, kde má být tuk odsáván, se nejprve připraví injekčním nastříknutím farmakologicky upravené tekutiny, která usnadní následné odsávání, sníží citlivost a zmenší drobné krvácení. U tumescentní liposukce je nastříknuto větší množství tekutiny, tuk rozrušován mechanicky pohybem liposukční kanyly a současně odsáván.

Typy liposukcí: tumescentní, laserová liposukce a další

 1. Klasická liposukce: Nejběžnější forma, kdy se zavede do odsávané oblasti roztok, tím se tuk rozruší a následně je odsáván vysokým podtlakem ven.
 2. Tumescentní liposukce: Je aplikováno větší monožství roztoku s lokálním anestetikem a následně se tuk odsává tenkými kanylami, je možné provádět v místním znecitlivění
 3. Ultrazvuková liposukce (UAL): Technika, která využívá ultrazvukové vlny. Ty rozloží tuk a usnadní jeho odsávání.
 4. Laserová liposukce (LAL): Laserové světlo rozloží tuk, tím usnadní jeho odsávání. Laserové ošetření zároveň zpevňuje při výkonu i povolenou kůži a obnovuje její elasticitu.
 5. Vibrační liposukce (PAL): Odsávání tuku se usnadňuje pomocí vibrací. Technika je méně invazivní.
 6. Body-Jet liposukce: Technika kombinuje vstřikování vody do tukových buněk a jejich odsávání. Voda v buňkách usnadňuje jejich podtlakové vysávání.
 7. Water Jet-Assisted Liposuction (WAL): Vysokotlaký proud vody pomáhá rozkládat tuk a usnadňuje jeh odsátí.

Každý typ liposukce má své výhody a nevýhody a ne každý typ je vhodný pro všechny pacienty. U nás na klinice nabízíme odsátí tuku pouze klasickou nebo tumescentní liposukcí. Jsou to metody, se kterými máme dlouholeté zkušenosti a skvělé výsledky.

Předoperační příprava před liposukcí

Předpokladem pro provedení liposukce je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotní stav pacienta. Akutní zánětlivé či virové onemocnění by nemělo proběhnout nejméně 1 měsíc před operací. 2 – 3 týdny před odsátím tuku by měly být také vysazeny léky zvyšující krvácivost. Rovněž užívání podpůrných enzymatických preparátů před liposukcí není vhodné. Určitě by měla být vyloučena gravidita. Není třeba přerušovat stabilně vedenou antikoncepci.

Předoperační vyšetření zahrnuje laboratorní vyšetření krve a moči, EKG a vyšetření internistou nebo praktickým lékařem.

Liposukce – popis zákroku

Před liposukcí obvykle provádíme nákres lokalit a rozsahu, kde se bude tuk v podkoží odsávat. Malý rozsah liposukce event. tumescentní liposukci lze provádět v místním znecitlivění nebo analgosedaci. Obvykle však je zákrok prováděn v celkové narkóze.

Nejprve provedeme injekční aplikaci roztoku do podkožní vrstvy tuku a poté přistoupíme k vlastnímu odsávání tuku. Operační řezy, dlouhé 4 – 6 mm, jsou vedeny v místech nejméně viditelných a po odsátí tuku sešity adaptačními stehy. Po provedení liposukce ihned navlékáme elastické návleky.

Rekonvalescence po liposukci

HOSPITALIZACE

Pokud je liposukce prováděna v celkové narkóze, obvykle propouštíme do domácího ošetřování následující den po operaci.

KLIDOVÝ REŽIM

2 – 3 dny po operaci doporučujeme klidový režim a chůzi omezit jen na nejnutnější (WC, jídlo apod.). V případě nedodržení klidového režimu může dojít k otoku dolních končetin a zvětšení rozsahu krevních podlitin. Rovněž tělesná teplota může přechodně na 1 – 3 dny stoupat do 38 °C. Do vyjmutí stehů (7. – 10. den) doporučujeme pouze menší zátěž a postupnou pohybovou rehabilitaci.

HYGIENA

Sprchování je možné od 3. dne po operaci.

KOMPRESNÍ NÁVLEK

Během prvního měsíce po liposukci doporučujeme návlek snímat jen na dobu nezbytně nutnou k osobní hygieně.

OTOKY PO LIPOSUKCI

Otoky přetrvávají okolo 2 týdnů po operaci. Podkožní krevní podlitiny - modříny - se vstřebávají dle rozsahu 2 - 4 týdny po operaci. Jde o běžný pooperační projev. Kompresní prádlo pomůže otoky zmírnit.

MASÁŽE

Dále je třeba několikrát denně provádět masáže operovaných ploch válečkováním.

OPALOVÁNÍ

V této době rovněž není vhodné vystavovat kůži v místech, kde byla liposukce provedena, slunečnímu záření. Kůže po liposukci se vstřebávajícími se modřinami může velmi snadno nepravidelně pigmentovat a tyto barevné změny pak mohou i více než rok přetrvávat.

KONTROLA

První kontrola s vyjmutím stehů je obvykle týden po operaci.

Po 4 týdnech od operace je provedena kontrola, obvykle doporučujeme elastické návleky nosit ještě 2 – 4 týdny přes den, zejména při zátěži a cvičení či sportování. Po třech měsících od zákroku se pacient dostaví na poslední kontrolu. Po této době lze hodnotit míru úspěšnosti provedené liposukce a efekt zůstává již trvalý.

Tyto údaje vycházejí z běžného pooperačního průběhu, rekonvalescence je individuální a závisí nejen na rozsahu zákroku, daných možnostech hojení každého jedince, ale je i odrazem svědomitosti pacienta. Společným zájmem pacienta a chirurga je pozitivní výsledek liposukce a oboustranná spokojenost. Vzájemná důvěra a spolupráce je proto nezbytným předpokladem.

Komplikace po liposukci

 • NEROVNOSTI KŮŽE: Nejčastější komplikací po liposukci jsou nerovnosti kůže, které přetrvávají i po 3 – 4 měsících. Je to způsobeno buď již nedostatečnou elasticitou kůže, zvýšeným úbytkem tukových buněk po zákroku nebo plošným projizvením podkoží. Pooperační péče a masáže jsou pro minimalizaci těchto projevů velmi důležité. Pokud tyto problémy přetrvávají, je možné je řešit korekčním zákrokem, který je vhodný nejdříve po 6 měsících od operace. Menší korekce je možné řešit i v místním znecitlivění a následná rekonvalescence je obvykle kratší a bez větších omezení.
 • KRVÁCENÍ A INFEKCE: Časné komplikace liposukcí jako jsou krvácení a infekce jsou dnes minimalizovány během operace a v pooperačním průběhu (podávání antibiotik a léků omezujících podkožní krvácení).

Liposukce: Cena

Kolik stojí liposukce? Cena se liší podle rozsahu zákroku. U nás na klinice stojí liposukce podbradku od 6 000 Kč. Liposukce těla začíná na 16 000 Kč. 

Více v ceníku >>

Uvažujete o vytvarování těla pomocí liposukce?

Objednejte se ke konzultaci. Rádi s Vámi probereme možnosti operace. Pracoviště UEM provádějící zákrok liposukce – Praha Emauzy a Karlovy Vary.

Fotografie

Více fotografií »


Časté dotazy

Co je to liposukce?

 • Liposukce je chirurgický zákrok při kterém se odsaje podkožní tuk z partií, kde se nepřiměřeně nahromadil.

Kolik stojí liposukce?

 • Celková cena za odsátí tuku závisí na vybrané partii. Cena liposukce podbradku u nás začíná na 6 000 Kč. Více se dozvíte při konzultaci nebo v našem ceníku.

Co nesmím jíst před tumescentní liposukcí?

 • Jedná se o chirurgický zákrok. Pokud je v celkové anestezii, je nutné přesně dodržet pokyny, které vám dodáme. Určitě je vhodné se vyvarovat pití alkoholu, kouření, domluvit si s lékařem vysazení případně některých nevhodných léků. Před operací vám řekneme, kdy můžete naposledy jíst a pít.

Kdy je vhodná liposukce?

 • Optimální věkové rozmezí pacienta je 18 – 35 let. V pozdějším věku se zvyšuje riziko povislé kůže a podkožních nerovností, proto lze liposukci provádět pouze v rozsahu, který nám dovolí elasticita a celková kvalita kůže.

Kdy po liposukci začít sportovat?

 • Vše záleží na individuálním hojení jednotlivých pacientů. Vždy vám vše upřesníme na kontrole. Ale určitě bude nutné cca 2-4 týdny od operace nosit ještě při sportu kompresní návleky.

Kolik lze odsát tuku při liposukci?

 • Celkové množství tuku odsáté během jedné operace by nemělo přesáhnout 2 000 – 3 000 ml (dle celkové tělesné hmotnosti), z důvodů možných komplikací zdravotního stavu. Výkon však lze provést vícedobě, ev. opakovaně.

Kdy zmizí otoky po liposukci?

 • Otoky po liposukci zmizí do dvou týdnů od zákroku. Jedná se o běžný pooperační jev a není třeba se znepokojovat. K jejich vstřebání pomáhá i pečlivé nošení kompresních návleků.
 

Chcete více informací?
Zeptejte se nás!

Pracoviště

Můžete přiložit soubory

Informace o o podmínkách webu a zpracování osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.