Ošetřující lékař předepisuje léky na ředění krve, pokud je nutné zamezit zužování tepen, pacientům po cévní mozkové příhodě a při hrozbě vzniku embolie nebo trombózy. Požadovaného účinku ředění krve lze dosáhnout buď užíváním jednoho přípravku nebo kombinací několika různých léků. Případné nesprávné dávkování může způsobit zdravotní komplikace projevující se např. zvýšenou tvorbou modřin, krvácením nebo krví ve stolici či moči, nebo závažné komplikace onemocnění, pro které tyto léky užíváte.
Pokud užíváte léky na ředění krve, předepsané vaším ošetřujícím lékařem, vždy je třeba před plánovanou operací konzultovat užívání těchto léků s naším chirurgem a anesteziologem.
Mezi léky na ředění krve bez předpisu nejčastěji patří léky, které tlumí schopnost krevních destiček se shlukovat (takzvaná agregace destiček). Z účinných látek je to zejména kyselina acetylsalicylová (ASA), která náleží do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. ASA užívaná v malé dávce 100 miligramů denně uspokojivě působí na snížení krevní srážlivosti, aniž by se ve velké míře vyskytovaly nežádoucí účinky. Efekt léku přetrvává několik dnů, a proto se někdy musí vysadit s předstihem před plánovanou operací.
Pokud tyto léky užíváte,vždy je třeba před plánovanou operací konzultovat užívání těchto léků s naším chirurgem a anesteziologem.