Napsat Zavolat

Emauzy Praha

Tel.: +420 224 918 168

GSM.: +420 606 655 541

Orplid Karlovy vary

Tel.: +420 353 224 544

GSM.: +420 603 269 733

+
„4 měsíce po operaci dělám všechno, nos nebolí, vypadá moc hezky!“
Soňa Ch.

Vlastní zkušenost s operací nosu, jak ji viděla pacientka Ústavu estetické medicíny, Soňa Ch.

Konzultace

Nejdříve se emailem nebo telefonicky objednáte na konzultaci a tam vám sekretářka vysvětlí, kolik to bude stát atd. Potom máte pohovor s lékařem, kde vám vysvětlí, co jde a co nejde s tím vaším nosem a co to obnáší. Potom si můžete rovnou u sekretářky domluvit termín operace (já chtěla až za 5 měsíců, ale myslím, že se dá i do měsíce). Většinou den až 3 před operací se dostavíte na předoperační vyšetření a v té době by už měla být zaplacena 50% záloha. Já jsem to měla za 29 000 Kč (jednalo se o zásah do měkké části nosu i do kosti).

Předoperační vyšetření

Většinou od 8.30 ráno, musíte si přinést moč a dostavit se na lačno. Pošlou vás na odběr krve, pak zpět kde vás prohlédne doktorka. Ve spodním prádle vás zváží, napojí na srdeční monitor, prohmatá ledviny atd., pak se ptá na otázky ohledně nemocí v rodině. Celé to zabere max 1,5 h.

V den operace

  • 7.30 příjem - v šatně jsem se převlékla do kalhotek a zelené nemocniční košile - andělíčka (doporučuji kalhotky, ne tanga - bude vám koukat zadnice). :-) V šatně se nechá oblečení a s sebou na pokoj se bere jen to, co budete potřebovat. Stačí časopis a pak nějakou muziku do uší, jelení lůj (po operaci budete mít šíleně suché rty) a to je vše, co budete potřebovat. Pak už se ke svým věcem nedostanete. Zamknete a necháte si klíček.
  • 8.00 příjem na lůžkové oddělení.
  • 8.30 vizita, pohovor s mým doktorem o tom co vlastně bude provádět s mým nosem.
  • 9.00 pohovor s anestezioložkou (o tom zda zvracíte a jak vůbec snášíte narkózu).
  • 10.00 injekce do zadečku - oblbovačka (já po ní usnula a to bude také to jediné co vás bude z celé operace bolet).
  • 11.00 odchod na sál (jen 5 metrů přes chodbu).
  • 12-12.30 probuzení na pokoji - nic nebolelo, stále napojená na kapačku, která není cítit (a to já sem strašpytel z jehel), kapačka zůstává asi až do 4 h odpoledne. Já jsem si hned dala muziku do uší. Měla jsem sádru na nose, tampóny v nose a čtverečky na očích - obklady. Byla jsem celkově příjemně unavená. Šíleně vám vyschne v ústech, ale ze začátku můžete jen vyplachovat (to kvůli zvracení), později můžete pít brčkem. Sestřička mi asi každou hodinu přinesla nový obklad na oči a dala napít. Až do rána nesmíte sami vstávat, zvoní se na sestřičku.
  • Během asi 4-5 h po operaci se dostavil šílený otok očí a vůbec celého obličeje a očička začala krásně modrat. Nic ale nebolelo a sestřička se starala o obklady. V noci jsem měla malé krvácení z nosu, ale to hned přestalo.
  • Na noc jsem dostala prášky na spaní, a tak jsem spala jak dudek. Ráno byly oči oteklé tak, že jsem neviděla na krok, sestřička mi pomohla pokaždé dojít na WC. (Pokud se na to ale necítíte, nabídnou vám mísu).

2. den - ráno po operaci

Druhý den po operaci - ráno Druhý den po operaci - ráno

Neděste se, já ten otok ani necítila. Byla jsem ještě trochu oblblá a myslela jsem, že nevidím proto, že ty obvazy!! :-) Sestřička mě vzbudila asi v 7.00 a přinesla mi snídani. Nezvládla jsem ale otevřít pusu kvůli tomu otoku a také tamponádě, a tak jsem jen vypila brčkem čaj. Pak jsem v 7.30 popošla do šatny, kde jsem se oblékla a počkala na mého lékaře na kontrolu. Ten zkontroloval sádru a poslal mě domů. Je dobré mít někoho, kdo na vás bude asi tak v 7.30 čekat s autem anebo jet jako já taxíkem. Toho vám zavolají z recepce, mají taxikáře, kteří jsou zvyklí na pacienty a tak se nevyptávají.

Doma jsem pak měla naštěstí ráno kamarádku a večer tátu, takže mi jen chodili každou hodinu vyměňovat obklady. Měla jsem gelový obklad z mrazáku zabalený do tenké utěrky na oči a potom misku s trochou vody a pár kostkami ledu. Do toho jsem namáčela sterilní čtverečky, které jsem přikládala na oči, a přes to pak ten gelový obklad. Prospala jsem vlastně tak nějak celý den. Nic nebolí, dýchá se ústy, jako když máte rýmu, a musí se tudíž neustále zvlhčovat sliznice - pít vodou brčkem. Je opravdu velice důležité otoky každou hodinu ledovat + mokré čtverečky na oči.

3. den

Třetí den po operaci - ráno Třetí den po operaci - ráno

Oči mám mírně oteklé, dá se už číst (i když krátce) a zvládla jsem lehkou procházku. Dá se jíst, ale ne jídlo, co musíte moc kousat - nedá se stále otevřít pusa. Odpoledne už otoky mizí.

4. den

Čtvrtý den po operaci - ráno Čtvrtý den po operaci - ráno

Ráno v 8.00 jsem šla na kontrolu na odstranění tamponády (to nebolí, je to jako vysmrkání se) a pak jsem zvládla procházku. Budete teď muset nos každé 2 hodiny čistit vatovými štětičkami. Mně se po tom ledování spustila rýma, takže jsem čistila každých 5 minut a to bylo dost otravné, hlavně proto, že to štípalo, kde byly ty čerstvé jizvy! Vyřešila jsem to tím, že jsem si koupila zinkovou emulzi MIRACLEAN, která urychluje hojení, a štětičkami do nosu několikrát denně nanášela. Pár vteřin to trochu štípe, ale jizvy se díky tomu krásně zacelily. Dejte hlavně na noc! Modřiny už se pod očima (a vůbec po celém obličeji!) začaly vybarvovat a teď jsou zelenožluté a oči citlivé. Večer otoky očí už úplně zmizely, nateklé pouze tváře. Ledovat teď stačí každé 2 hodiny.

5. den

Pátý den po operaci - ráno Pátý den po operaci - ráno

Modřiny jsou zelené a nos začal pod sádrou svědit. Taky jsem si teprve teď všimla, jak mám vlastně šíleně nateklé tváře (spodek) a modřiny se mi pěkně rozlily až na okraj spodní čelisti. Měla jsem už sílu zůstat 1/2 dne venku, pak jsem byla hrozně unavená a po obědě jsem si musela zdáchnout, večer pak zase ok. Už si ale vidím nos (skrze škvírku pod sádrou) a ten je o hodně kratší, a tak se pořád usmívám a šťastně hopkám kolem. Nos sice vypadá zatím dost nateklý a neforemný, ale to se prý srovná. Tak uvidíme...

7. den

Sedmý den po operaci - ráno Sedmý den po operaci - ráno

Jsem trochu rozrušená, to už jsem říkala, že se hrozně bojím bolesti? :-) a dneska jdu na vyndání toho jednoho stehu. Celá operace byla provedena metodou uzavřenou, takže nebudu mít žádnou viditelnou jizvu (jinak prý ta jizva, i kdyby tam byla, tak by, myslím, měla do měsíce stejně zmizet)

Takhle hezky vypadám po vyndání stehu. Už jsem si zvládla i umýt hlavu. Není totiž příjemné naklánět se nad vanou anebo ve vaně hlavu dozadu. Nos hned natéká :-(( Nosní dírky vypadají každá jiné velikosti a nos se natáčí doprava, ale to je prý těmi strupy a otoky (mohu potvrdit že 20. den po operaci je již vše tak jak má být). Ostatní stehy jsou vstřebávací a budou v průběhu možná tak 2-3 týdnů postupně vypadávat při čištění - takové bílé nitky, a také už prý nemusím nos ledovat. Jinak - nenechte se zmást, modřiny mi od rána nezmizely, to je jen mejkap :-)

15. den - odstranění sádry

15. den - po odstranění sádry 15. den - po odstranění sádry

Takže dneska mi odstranili sádru a přelepili pouze takovými proužky. V tuto dobu už se dá jít do práce. Stále mám ale velice krvavé oči, prý to ale není bežné. Nos je ještě nateklý, ale už je vidět, jak je celý krásný :-) Ufikli mi totiž asi 4 mm!!! Ještě mi bylo doporučeno smrkat zatím jen lehce a stále čistit štětičkami. Já si každý večer zavádím štětičkami ten Miraclean, abych se rychleji hojila. Pan doktor mi ukázal, jak si mám nos masírovat. Jsou to vlastně jakési tlakové masáže, to by mělo zamezit tomu, aby ty jizvy zbytňovaly. Zabere to ale jen asi 10 vteřin 4x denně.

Měsíc po operaci

Dneska je to přesně měsíc po zákroku. Slyšela jsem, že dost lidí má deprese po operaci. Chápu asi proč, měla jsem jeden takový den, bylo to tím, že jsem se 20x denně prohlížela v zrcadle a neustále kontrolovala, jestli je vše v pořádku. No a člověk tam nachází neviditelné chybičky. Jako že je ten nosík trochu do špičky, ale to se mění podle toho jestli je otok, stroupky a tak. Tak opravdu nešilte, bude to dobrý. Také bych chtěla říct, že od sundání sádry byl nos dost citlivý na dotek. Dneska to ještě trochu cítím, když to masíruji, ale už mi nevadí se ho jemně mazat dotýkat. Nos vypadá od té doby stejně. Takže teoreticky můžete počítat od 7. týdne se skoro ustáleným tvarem (někdy to ale prý trvá 3 měsíce, konečné ustálení až 12).

9 týdnů po operaci

Dneska je to nějakých 9 nebo kolik týdnů po operaci. Nosík není nateklý, už 3-4 týdny chodím normálně cvičit a nic nenatéká ani nebolí. Ani už ta zima mně nevadí. Jediné co je, že ten nos holt bolí když si dělám ty tlakové masáže. No doktor říkal, že to potrvá kolem 3 měsíců, než se to ustálí. Taky když mám třeba i jen 30 min na nose sluneční brýle, tak tam mám pak vytlačenej obtisk asi další půl hodiny. Takže to je asi pořád ještě nateklé, ale nevypadá to tak. Taky to bolí, když si přendávám těsnej rolák přes hlavu.

4 měsíce po operaci

Pan doktor mi oznámil, že nosík vypadá prý hezky a že už si můžu přestat dělat masáže. Takže je to teď 4 měsíce po operaci. Dělám všechno, nos nebolí, vypadá moc hezky a jediné, co mi po té operaci zůstalo, jsou jizvy vevnitř v nose. Budou tam holt navždycky, je to jen cítit, když si chcete vyčistit nos, tak tam něco jako je - tak to je ta jizva.

5 měsíců po operaci

3 měsíce po operaci jsem měla, hlavně z levého profilu, nos jakoby do špičky. Bylo mi řečeno, že se to zaoblí, že špička "spadne". Tak spadla. Nebyla sem si asi teď týden jistá, jestli to vypadá dobře, ale myslím, že jo.

Špička - týden po sundání sádry Špička klesla - 5 měsíců po operaci Špička - týden po sundání sádry Špička klesla - 5 měsíců po operaci

Co je dobré si připravit před operací

A nakonec ještě pár tipů: 3 gelové obklady (budou se měnit každou hodinu, tak aby se stihly namrazit) alespoň 4 pytlíčky s ledem, 3 balíčky vatových štětiček na cisteni nosu, MIRACLEAN zinková emulze (urychluje hojení), brčko na pití, kšiltovku (oči budou prvních pár dní citlivé na sluníčko, prášky ASCORUTIN - mělo by to pomáhat se zpevněním popraskaných cév (nemá cenu kupovat krém na modřiny, na obličej totiž není stejně vhodný) anebo Wobenzym, poslední dobou jsem slyšela samou chválu - mělo by to pomáhat od otoků. Pokud budete mít podrážděný hrtan od intubace tak, jako já, skvěle pomohly cucací bylinkové bonbóny SALVIA (z lékárny). Soňa Ch., pacientka Ústavu estetické medicíny

 

Chcete více informací?
Zeptejte se nás!

Pracoviště

Můžete přiložit soubory

Informace o o podmínkách webu a zpracování osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.