Chirurgické odstranění jizev

Mezi nejčastější kožní problémy, které nás přivádějí k plastickému chirurgovi, patří znaménka a kožní výrůstky, nevzhledné jizvy, strie a často i nežádoucí tetování. Tyto drobné kožní útvary nepůsobí pouze estetické obtíže, ale přinášejí i funkční problémy či zdravotní rizika. V případě nevhodného tetování pak lze hovořit i o snížení společenského uplatnění.

Obecně lze říci, že většinu výše uvedených problémů lze odstranit v místním znecitlivění a ambulantně. Po zákroku obvykle není třeba dodržovat žádný zvláštní režim, pouze ošetřované oblasti pečlivě chráníme před slunečním zářením, dbáme na zvýšenou hygienu v místě ošetření a nepřetěžujeme danou oblast do doby, než se jizva po zákroku zcela zhojí.

Jizvy

Při snaze zlepšit stav zjizvené tkáně je nutné mít na paměti, že již jednou vytvořenou jizvu zcela odstranit nezle. Chirurg ji může v podstatě pouze upravit tak, aby byla méně nápadná. V případě menší nehezké jizvy je možné ji vyříznout a okraje kůže k sobě znovu sešít. Nová jizva vypadá lépe a nepůsobí tolik funkčních potíží. Důležité je vědět, že jizva v průběhu času zraje – bledne a oplošťuje se.

K řešení je proto vhodné přistoupit až ve chvíli, kdy je vidět výsledný tvar jizvy a předpokládáme, že se nebude měnit. Zvláštním případem, a také problémem jsou keloidní jizvy, tedy velké zbytnělé jizvy. Jejich řešení je komplikované, někdy se ke zmírnění příznaků kromě chirurgických zákroků využívají lasery.

CHCETE VÍCE INFORMACÍ? ZEPTEJTE SE NÁS!

* označuje povinné položky

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

powered by Estheticon
© 2002 – 2021  Ústav estetické medicíny | Hodnocení | Ke stažení | Informace pro pacienty | Podmínky webu a zpracování osobních údajů