Napsat Zavolat

Emauzy Praha

Tel.: +420 224 918 168

GSM.: +420 606 655 541

Orplid Karlovy vary

Tel.: +420 353 224 544

GSM.: +420 603 269 733

+

Zvětšení nebo zmenšení brady

Plastická operace brady řeší disproporce brady vzhledem k ostatním prvkům obličeje tak, aby tvář působila symetricky a vyváženě. Tvar a velikost brady mají širokou variabilitu. Nejčastěji se můžeme setkat s ubíhající bradou nebo prominující bradou. Méně časté jsou některé další odchylky, jako např. asymetrie brady. Tvar a velikost jsou dané jednak tvarem a velikostí bradového výběžku dolní čelisti, jednak měkkými tkáněmi. Bradu musíme posuzovat ve vztahu k dalším částem obličeje a snažíme se ji upravit tak, aby tvarem a velikostí odpovídala proporcím obličeje.

Před vlastní operací brady je nutné posoudit skus. Například ubíhající brada se může vyskytovat současně s předkusem horní čelisti a velkým nosem s výrazným hrbolem. V tomto případě je nelépe nejdříve upravit skus a následně provádět další operace. Dále je nutné posoudit kvalitu měkkých tkání, a to především, když operujeme v pozdějším věku. Výsledky těchto operací mají trvalý efekt oproti zákrokům na měkkých tkáních, u kterých během let postupně dochází k určitým změnám způsobených ztrátou elasticity tkání.

Operace brady – kdy a jak operovat

Plastiku brady provádíme až po ukončení růstu kostí obličeje. U dívek je tato hranice přibližně od 16 – 17 let, u chlapců od 18 let. U operací brady po 4. dekádě věku je vždy nutné posoudit i kvalitu měkkých tkání – kůže a podkoží a jejich schopnost přizpůsobení novému tvaru brady zejména u operací, kdy bradu zmenšujeme.

Bradu je vhodné vždy upravit tak, aby odpovídala charakteru celého obličeje. Operační přístup je veden z dutiny ústní na přechodu sliznice dolního rtu a dolní čelisti. Hojení sliznice je velmi dobré a nemusíme se obávat viditelných jizev na kůži.

Příprava před plastikou brady

Před operací brady musíme provést kompletní předoperační vyšetření. Předpokladem pro tento zákrok je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotní stav. Rovněž by 3 týdny před zákrokem nemělo proběhnout žádné akutní či zánětlivé onemocnění (viróza, angína, zánětlivé onemocnění zubů nebo kůže obličeje či dásní). 2 – 3 týdny před plastickou operací brady by měly být také vysazeny léky zvyšující krvácivost. Rovněž užívání podpůrných enzymatických preparátů před operací není vhodné.

U žen by určitě měla být vyloučena gravidita z důvodu operační zátěže, event. narkózy. Není třeba přerušovat stabilně vedenou antikoncepci.

Před vlastní operací brady dále požadujeme rentgenové vyšetření brady a čelistí k posouzení velikosti a tvaru bradového výběžku a čelistí. Vyšetření zároveň umožní odhalit například zánětlivé ložisko v oblasti zubů, které by mohlo zvyšovat riziko infekce nebo nestandardní uložení zubních kořenů.

Operace brady

Zmenšení prominující brady

Operaci brady provádíme v celkové anestézii. Řez vedeme ve sliznici dutiny ústní, odklopíme měkké tkáně a obnažíme bradový výběžek. Prominující část brady v potřebném rozsahu odstraníme speciální kostní frézou a vymodelujeme nový tvar brady. V některých případech je zároveň nutné upravit nebo zpevnit měkké tkáně. Ránu šijeme vstřebatelnými stehy.

Po operaci na bradu přikládáme náplasťovou fixaci, eventuelně elastickou kompresi na 4 – 5 dní. Pacient zůstává na oddělení do druhého dne, po kontrole je propuštěn do domácího ošetřování.

V rámci feminizačních operací je většinou nutné bradu celkově zmenšit. Při operaci odřízneme bradovou část dolní čelisti ve tvaru podkovy. Další kostní řez vedeme o několik mm výš a potřebnou část kosti odstraníme. Uvolněný dolní okraj brady podle potřeby zúžíme, posuneme v požadovaném rozsahu a upevníme v novém postavení titanovou minidlahou a šroubky. Ránu šijeme vstřebatelnými stehy. Další ošetřování je již shodné s uvedenou pooperační péčí.

Zvětšení ubíhající brady

Bradu může zvětšit posunem části kosti dolní čelisti nebo můžeme použít implantát.

Zvětšení brady posunem vlastní kosti (profiloplastika)

Operaci brady provádíme v celkové anestézii. Z řezu ve sliznici dutiny ústní odklopíme měkké tkáně a obnažíme přední část dolní čelisti. Bradovou část odřízneme frézou a část kosti ve tvaru podkovy posuneme v požadovaném rozsahu. Uvolněný segment upevníme titanovou minidlahou a šrouby. Ránu šijeme vstřebatelnými stehy. Po operaci na bradu přikládáme náplasťovou fixaci, eventuelně elastickou kompresi na 4 – 5 dní. Pacient zůstává na oddělení do druhého dne, kdy po kontrole odchází do domácího ošetřování.

Zvětšení brady implantátem

Plastiku brady provádíme v celkové anestézii. Řez vedeme ve sliznici dutiny ústní, odklopíme měkké tkáně a obnažíme přední část dolní čelisti. Podle požadovaného tvaru a rozsahu zvětšení brady zvolíme vhodný implantát, kterých je široká tvarová a velikostní škála. Na našem pracovišti používáme implantáty Medpor, které díky své porézní struktuře se dobře fixují a spojí s okolními tkáněmi a nevyvolávají nežádoucí reakce tkání.

V případě potřeby lze implantát snadno upravit a přizpůsobit tak konkrétním anatomickým podmínkám. Implantát umístíme na kost a upevníme titanovými šrouby. Tím zajistíme jeho správnou polohu a zabráníme eventuelnímu posunu. Ránu šijeme vstřebatelnými stehy. Po operaci na bradu přikládáme náplasťovou fixaci, eventuelně elastickou kompresi na 4 – 5 dní. Pacient zůstává na oddělení do druhého dne, kdy po kontrole odchází domů.

Úprava asymetrie brady

Operaci brady provádíme v celkové anestézii. Řez vedeme ve sliznici dutiny ústní, odklopíme měkké tkáně a obnažíme přední část dolní čelisti. Podle rozsahu asymetrie obrousíme část bradového výběžku tak, abychom vytvořili symetrický tvar. V případě potřeby upravíme měkké tkáně. Při asymetrii většího rozsahu je někdy vhodné bradovou část odříznout a uvolněnou kost posunout tak, abychom vytvořili symetrickou bradu. Tvar kosti domodelujeme frézou. V případě potřeby rovněž upravíme měkké tkáně. Ránu šijeme vstřebatelnými stehy. Po operaci na bradu přikládáme náplasťovou fixaci, eventuelně elastickou kompresi na 4 – 5 dní. Pacient zůstává na oddělení do druhého dne, kdy po kontrole odchází domů.

Pooperační průběh po plastice brady

Po plastické operaci brady doporučujeme 3 – 4 dny klidový režim a studené obklady, které zmírňují otoky. Přístup řezem z dutiny ústní se dobře hojí. Po výkonu je vhodná nedráždivá kašovitá strava a zvýšená hygiena dutiny ústní. Do týdne je možné postupně přejít na normální stravu. Zevní fixaci brady odstraňujeme za 4 – 5 dní. Bolesti po plastice brady jsou mírné a lze je ovlivnit běžnými analgetiky. Stehy se samy vstřebají. Pokud je třeba použít nevstřebatelný materiál, odstraňují se stehy 7. – 10. den po operaci. Převážná část otoků odezní během 2 týdnů. Do běžného životní režimu se může pacient vrátit za 1 – 2 týdny. Plná zátěž včetně cvičení a sportu je možná obvykle po měsíci od operace.

Komplikace po operaci brady

Krvácení po plastice brady zabraňuje přiložená komprese, eventuelně podáváme léky proti krvácení. Větší otoky bývají běžné při operacích na kostech obličeje. Především se s nimi můžeme setkat po operaci, při které jsme posouvali část kosti. Infekci rány předcházíme podáním antibiotik a důkladnou hygienou dutiny ústní. Po operaci brady může vzniknout porucha citlivosti v oblasti brady a dolního rtu, která během několika dní odezní. Výjimečně může přetrvávat několik týdnů.

Uvažujete o plastické operaci brady?

Objednejte se ke konzultaci. Rádi s Vámi probereme možnosti operace. Pracoviště UEM provádějící zákrok plastika brady – Praha Emauzy.

Fotografie

Více fotografií »

Chcete více informací?
Zeptejte se nás!

Pracoviště

Můžete přiložit soubory

Informace o o podmínkách webu a zpracování osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.