Napsat Zavolat

Emauzy Praha

Tel.: +420 224 918 168

GSM.: +420 606 655 541

Orplid Karlovy vary

Tel.: +420 353 224 544

GSM.: +420 603 269 733

+

Jedná se o úpravy velikosti rtů chirurgickou metodou. Pro zvětšení rtů je dnes k dispozici řada dalších tzv. miniinvazivních metod – obvykle injekční aplikace různých makromolekulárních dlouhodobě vstřebatelných látek, nebo zavádění implantátů. Jejich určitou nevýhodou je, že se postupně vstřebávají a efekt mizí, nebo mohou pocitově i vzhledově působit ve rtu rušivě. U metody chirurgické je efekt dlouhodobý, jizvy z vnitřní strany rtu se hojí dobře a nejsou vidět, ale protože se jedná o metodu posunu sliznice rtu, míra zvětšení rtu je limitována tímto možným posunem.

Pokud se jedná o požadavek zmenšení rtů, je chirurgická metoda jedinou možnou volbou. Tvar a velikost rtů jsou nejen dědičně dány, ale jsou ovlivňována i dlouhodobě navyklou mimikou a postupným ochabováním kůže a měkkých struktur obličeje v souvislosti se stárnutím. Zejména horní ret, který je mimicky aktivnější a tvarově nápadnější, má větší tendenci postupně ochabovat a povolovat, a tím působí opticky užší. Dolní ret pokud povolí, tak se začne spíše mírně vyklápět a jeho ochabnutí opticky tolik nepozorujeme. Proto se nejčastěji setkáváme s požadavkem zvětšení pouze horního rtu.

Kdy a jak se rty operují

Při plastice rtů nezasahujeme řezy do červeně rtů, ale pouze do sliznice. Tím se vyhneme jizvám na rtu, které by byly nápadné a viditelné. Nezasahuje se ani do svaloviny rtu, aby nebyla omezena mimika. Při zmenšování rtů se potřebná část sliznice ubírá, tím se červeň více zanořuje a opticky zmenšuje. Při zvětšení rtů se sliznice posouvá směrem dopředu, aby se červeň rtu více vyklenula a zvýraznila.

Vzhledem k tomu, že se nejedná rozsahem o příliš zatěžující operaci, je možné po stabilizaci růstu obličeje po 18. roce věku operovat kdykoli v dospělosti.

Předoperační příprava u zmenšení či zvětšení rtů

Předpokladem pro plastickou operaci rtů je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotní stav. Akutní zánětlivé či virové onemocnění by nemělo proběhnout nejméně 1 měsíc před operací. Rovněž by 3 týdny před zmenšením nebo zvětšením rtů nemělo proběhnout žádné akutní či zánětlivé onemocnění či onemocnění okolní kůže nebo zubů. 2 – 3 týdny před plastikou rtů by měly být také vysazeny léky zvyšující krvácivost. U žen by určitě měla být vyloučena gravidita z důvodu operační zátěže, event. narkosy. Není třeba přerušovat stabilně vedenou antikoncepci. Pokud bude zákrok zmenšení či zvětšení rtů prováděn v místním znecitlivění, u mladých zdravých pacientů do 35 let není nutné předoperační vyšetření.

Rozhodneme-li se provádět plastiku rtů v narkóze, předoperační vyšetření zahrnuje laboratorní vyšetření krve a moči, EKG a vyšetření internistou nebo praktickým lékařem.

Plastická operace rtů – popis zákroku

Zákrok zmenšení nebo zvětšení rtů je obvykle prováděn v místním znecitlivění. Celkové znecitlivění – narkóza, je možné po dohodě s operatérem a anesteziologem v případě, kdy by zákrok v místním znecitlivění nebyl vhodný. Nejprve se provádí vyměření rozsahu posunu sliznice rtů a nákres vedení operačního řezu. U zmenšení rtů se odstraní příslušná část sliznice, u zvětšení rtů se provede pilovitý řez, uvolnění cípů sliznice a jejich posun (tzv. W-Y). Pak se sliznice zašije vstřebatelnými nebo nevstřebatelnými stehy. Pokud se plastika rtů provádí v místním znecitlivění, hospitalizace po operaci není nutná a pacient může být propuštěn do domácího ošetřování.

Pooperační průběh plastiky rtů

Rty po operaci poměrně značně otékají, proto doporučujeme zejména 1. až 3. pooperační den pečlivě přikládat studené obklady – nikoli led, který někdy velmi podráždí kůži rtů i podchladí okolní tkáně. Je třeba dbát na zvýšenou hygienu dutiny ústní, po jídle vyplachovat ústa ústní vodou, čištění zubů musí být velmi šetrné, aby nedošlo k poranění hojící se tkáně. Zejména v prvním týdnu po operaci rtů nedoporučujeme ostrá kořeněná jídla a spíše kašovitou stravu. Pokud je použit při plastice rtů nevstřebatelný šicí materiál, odstraňují se stehy obvykle 7. – 10. den po operaci, vstřebatelné stehy se postupně vyloučí. V tomto období jsou již i otoky minimální a postupně se vrací mimika rtů omezená otokem. Přechodně může být snížená citlivost sliznice rtů, která se postupně během několika týdnů upraví.

Tyto údaje vycházejí z běžného pooperačního průběhu, rekonvalescence je individuální a závisí na daných schopnostech hojení organismu každého jedince. Proto je velmi důležité dodržovat pokyny pro péči o hojící se tkáně a jizvy. Pozitivní výsledek chirurgického zmenšení či zvětšení rtů a oboustranná spokojenost je společným zájmem pacienta a chirurga a nezbytným předpokladem je proto jejich vzájemná důvěra a spolupráce.

Komplikace u zmenšení nebo zvětšení rtů

Vzhledem k tomu, že schopnost hojení sliznice rtů je velmi dobrá, nebývají s vlastním hojením problémy. Při pečlivém masírování jizev v pooperačním období i jizvy postupně zjemní a nebývají s nimi problémy. Ret je však tvořen pouze měkkými tkáněmi a proto i relativně malé zbytnění jizvy nebo její tah může způsobit přitažení nebo vyklenutí sliznice, které může být viditelné. Pokud toto přetrvává i po 4 – 6 měsících po plastice rtů, je možné provést korekční zákrok, při kterém se tah jizvy uvolní a plynulá kontura rtu se tak vyrovná.

Uvažujete o plastické operaci rtů?

Objednejte se ke konzultaci. Rádi s Vámi probereme možnosti operace. Pracoviště UEM provádějící zákrok zmenšení nebo zvětšení rtů – Praha Emauzy a Karlovy Vary.

 

Fotografie

Více fotografií »

Chcete více informací?
Zeptejte se nás!

Pracoviště

Můžete přiložit soubory

Informace o o podmínkách webu a zpracování osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.