Napsat Zavolat

Emauzy Praha

Tel.: +420 224 918 168

GSM.: +420 606 655 541

Orplid Karlovy vary

Tel.: +420 353 224 544

GSM.: +420 603 269 733

+

Gynekomastie

Gynekomastie je rozvinutí růstu prsní žlázy u mužů. Buněčné základy prsní mléčné žlázy jsou přítomny i u mužů, ale vlivem mužských hormonů nedochází k jejich rozvinutí a růstu. Různými vlivy, které mohou změnit poměry hormonálních hladin u muže, dojde v některých případech k růstu mléčné žlázy. Často to bývá spojeno s obezitou, kde se ke zbytnělé žláze ukládá i tuk. Ke zbytnění a růstu žlázy může docházet prakticky v kterémkoli věku.

Pokud zbytnění prsní žlázy u mužů není přechodné a stabilizuje se, je to pro mnohé muže nejen obtěžující, ale i psychicky deprimující. Jedním z řešení je právě chirurgický zákrok – operace gynekomastie.

Kdy a jak gynekomastii operovat

Dojde-li ke zbytnění prsní žlázy u mladších mužů a v kratším časovém úseku, určitě by mělo být provedeno vyšetření endokrinologem, nejedná-li se o onemocnění s tím související. K chirurgickému řešení přistupujeme, je-li prsní žláza dlouhodoběji zvětšená a není-li prokázáno s tím související onemocnění, nebo pokud je již celkový zdravotní stav stabilizován. To platí i v případech obezity, kdy by váha měla být snížena a stabilizována.

Při operaci gynekomastie se musí odstranit celá prsní žláza, někdy je třeba doplnit zákrok liposukcí – odsátím tuku z podkoží v okolí žlázy. Operační řez je veden kolem dvorce, pokud se jedná o menší rozsah, stačí oblouk v dolní polovině dvorce, u větších rozsahů musíme provést i zmenšení kožního pláště prsu a řezy musí být cirkulárně kolem dvorce a někdy i svisle pod dvorec.

Předoperační příprava u operace gynekomastie

Předpokladem pro plastickou operaci prsou je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotní stav pacienta. Akutní zánětlivé či virové onemocnění by nemělo proběhnout nejméně 1 měsíc před operací. 2 – 3 týdny před operací gynekomastie by měly být také vysazeny léky zvyšující krvácivost. Rovněž užívání podpůrných enzymatických preparátů před plastikou prsou není vhodné.

Mammologické vyšetření prsů doporučujeme provádět vždy u většího objemu žlázy, při změně tvaru nebo deformaci prsu, nebo po jakémkoli proběhlém onemocnění prsní žlázy. Nádorové onemocnění prsní žlázy se může vyskytovat i u mužů. Předoperační vyšetření zahrnuje laboratorní vyšetření krve a moči, EKG a vyšetření internistou nebo praktickým lékařem.

Operace gynekomastie - popis zákroku

Operace gynekomastie se provádí v celkové anestezii.

Operační řezy jsou vedeny dle předchozího zhodnocení rozsahu operace. Žláza se postupně odpreparuje od kůže a od prsního svalu a odstraní se. Nadbytečná kůže prsu se odstraní tak, aby bylo částečně zachováno podkoží pro výživu dvorce.

Dále se provede sešití podkoží a kůže. K tomu používáme vstřebatelné stehy, které dlouhodobě podporují pevnost jizvy při hojení. Do podkoží jsou vloženy drény, které odvádějí drobné krvácení a tkáňový sekret. Nakonec se přikládá podložený absorbční elastický obvaz.

Doba operace gynekomastie je obvykle 60 – 90 minut dle rozsahu operace.

Pooperační průběh po operaci gynekomastie

Kontrola po operaci gynekomastie se provádí druhý den, pokud je průběh standardní, odstraňují se drény a pacient je propuštěn do domácího ošetřování. Zejména první dny po operaci je třeba dodržovat klidový režim, zejména omezit pohyby horních končetin v ramenním kloubu směrem vzhůru (aktivuje pohyb prsního svalu). Rovněž tělesná teplota může přechodně na 1-2 dny stoupat do 38 °C.

Elastický obvaz se ponechává většinou 4-5 dnů po operaci, další způsob fixace, masáže prsů a jizev i užívání kompresního elastického prádla určí ošetřující lékař dle typu a rozsahu operace gynekomastie a stavu hojení. Kožní stehy se většinou odstraňují 7. – 10. den po operaci gynekomastie, vnitřní stehy se vstřebávají několik týdnů. Přechodně se může objevit snížená citlivost části kůže prsů a dvorců, která se postupně obnovuje a stabilizuje se obvykle do 2 – 4 měsíců po operaci.

Kůži a podkoží prsů můžeme pokládat za tvarově stabilizované nejdříve za 2 – 3 měsíce po operaci gynekomastie. Do běžného režimu se pacient může vrátit při nekomplikovaném průběhu po 10 – 14 dnech po operaci. Plná fyzická zátěž a sportování jsou možné asi po 1 – 2 měsících dle rozsahu zákroku a stavu hojení. Opalování a pobyt na slunci bez oděvu nedoporučujeme minimálně 1 měsíc po operaci, jizvy by měly zůstat chráněné oblečením nejméně 3 měsíce. Rekonvalescence je však individuální a závisí nejen na daných schopnostech hojení každého jedince, ale je i odrazem svědomitosti pacienta v době pooperační péče a rehabilitace.

Komplikace po odstranění prsní žlázy u mužů

Časné komplikace plastik prsou jako jsou krvácení a infekce jsou dnes minimalizovány během operace a v pooperačním průběhu (drény, podávání antibiotik). Protože se při operaci gynekomastie jedná o dosti velký rozsah uvolněné plochy kůže a podkoží s odstraněním někdy velkého objemu žlázy, může dojít v průběhu hojení k nerovnoměrnému hojení a přifixování kůže ke spodině. Nejčastěji dochází ke vtažení ve střední části v oblasti dvorců, kůže v okolí naopak může zůstat povolená a ochablá. Po stabilizaci jizev a tkání po operaci – obvykle po 6 měsících, je možné provést uvolnění nebo zpevnění kůže ev. korekci jizev, aby výsledný efekt operace gynekomastie byl i esteticky uspokojivý.

Uvažujete o odstranění gynekomastie?

Objednejte se ke konzultaci. Rádi s Vámi probereme možnosti operace. Pracoviště UEM provádějící zákrok operace gynekomastie – Praha Emauzy a Karlovy Vary.

Chcete více informací?
Zeptejte se nás!

Pracoviště

Můžete přiložit soubory

Informace o o podmínkách webu a zpracování osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.