Napsat Zavolat

Emauzy Praha

Tel.: +420 224 918 168

GSM.: +420 606 655 541

Orplid Karlovy vary

Tel.: +420 353 224 544

GSM.: +420 603 269 733

+

Gynekomastie

Gynekomastie je rozvinutí růstu prsní žlázy u mužů. Buněčné základy prsní mléčné žlázy jsou přítomny i u mužů, ale vlivem mužských hormonů nedochází k jejich rozvinutí a růstu. Různými vlivy, které mohou změnit poměry hormonálních hladin u muže, dojde v některých případech k růstu mléčné žlázy. Často to bývá spojeno s obezitou, kde se ke zbytnělé žláze ukládá i tuk. Ke zbytnění a růstu žlázy může docházet prakticky v kterémkoli věku.

Pokud zbytnění prsní žlázy u mužů není přechodné a stabilizuje se, je to pro mnohé muže nejen obtěžující, ale i psychicky deprimující. Jedním z řešení je právě chirurgický zákrok – operace gynekomastie.

Kdy a jak gynekomastii operovat

Dojde-li ke zbytnění prsní žlázy u mladších mužů a v kratším časovém úseku, určitě by mělo být provedeno vyšetření endokrinologem, nejedná-li se o onemocnění s tím související. K chirurgickému řešení přistupujeme, je-li prsní žláza dlouhodoběji zvětšená a není-li prokázáno s tím související onemocnění, nebo pokud je již celkový zdravotní stav stabilizován. To platí i v případech obezity, kdy by váha měla být snížena a stabilizována.

Při operaci gynekomastie se musí odstranit celá prsní žláza, někdy je třeba doplnit zákrok liposukcí – odsátím tuku z podkoží v okolí žlázy. Operační řez je veden kolem dvorce, pokud se jedná o menší rozsah, stačí oblouk v dolní polovině dvorce, u větších rozsahů musíme provést i zmenšení kožního pláště prsu a řezy musí být cirkulárně kolem dvorce a někdy i svisle pod dvorec.

Předoperační příprava u operace gynekomastie

Předpokladem pro plastickou operaci prsou je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotní stav pacienta. Akutní zánětlivé či virové onemocnění by nemělo proběhnout nejméně 1 měsíc před operací. 2 – 3 týdny před operací gynekomastie by měly být také vysazeny léky zvyšující krvácivost (Acylpyrin, Anopyrin či jiné léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou). Rovněž užívání podpůrných enzymatických preparátů před plastikou prsou není vhodné.

Mammologické vyšetření prsů doporučujeme provádět vždy u většího objemu žlázy, při změně tvaru nebo deformaci prsu, nebo po jakémkoli proběhlém onemocnění prsní žlázy. Nádorové onemocnění prsní žlázy se může vyskytovat i u mužů. Předoperační vyšetření zahrnuje laboratorní vyšetření krve a moči, EKG a vyšetření internistou nebo praktickým lékařem.

Operace gynekomastie - popis zákroku

Operace gynekomastie se provádí v celkové anestezii.

Operační řezy jsou vedeny dle předchozího zhodnocení rozsahu operace. Žláza se postupně odpreparuje od kůže a od prsního svalu a odstraní se. Nadbytečná kůže prsu se odstraní tak, aby bylo částečně zachováno podkoží pro výživu dvorce.

Dále se provede sešití podkoží a kůže. K tomu používáme vstřebatelné stehy, které dlouhodobě podporují pevnost jizvy při hojení. Do podkoží jsou vloženy drény, které odvádějí drobné krvácení a tkáňový sekret. Nakonec se přikládá podložený absorbční elastický obvaz.

Doba operace gynekomastie je obvykle 60 – 90 minut dle rozsahu operace.

Pooperační průběh po operaci gynekomastie

Kontrola po operaci gynekomastie se provádí druhý den, pokud je průběh standardní, odstraňují se drény a pacient je propuštěn do domácího ošetřování. Zejména první dny po operaci je třeba dodržovat klidový režim, zejména omezit pohyby horních končetin v ramenním kloubu směrem vzhůru (aktivuje pohyb prsního svalu). Rovněž tělesná teplota může přechodně na 1-2 dny stoupat do 38 °C.

Elastický obvaz se ponechává většinou 4-5 dnů po operaci, další způsob fixace, masáže prsů a jizev i užívání kompresního elastického prádla určí ošetřující lékař dle typu a rozsahu operace gynekomastie a stavu hojení. Kožní stehy se většinou odstraňují 7. – 10. den po operaci gynekomastie, vnitřní stehy se vstřebávají několik týdnů. Přechodně se může objevit snížená citlivost části kůže prsů a dvorců, která se postupně obnovuje a stabilizuje se obvykle do 2 – 4 měsíců po operaci.

Kůži a podkoží prsů můžeme pokládat za tvarově stabilizované nejdříve za 2 – 3 měsíce po operaci gynekomastie. Do běžného režimu se pacient může vrátit při nekomplikovaném průběhu po 10 – 14 dnech po operaci. Plná fyzická zátěž a sportování jsou možné asi po 1 – 2 měsících dle rozsahu zákroku a stavu hojení. Opalování a pobyt na slunci bez oděvu nedoporučujeme minimálně 1 měsíc po operaci, jizvy by měly zůstat chráněné oblečením nejméně 3 měsíce. Rekonvalescence je však individuální a závisí nejen na daných schopnostech hojení každého jedince, ale je i odrazem svědomitosti pacienta v době pooperační péče a rehabilitace.

Komplikace po odstranění prsní žlázy u mužů

Časné komplikace plastik prsou jako jsou krvácení a infekce jsou dnes minimalizovány během operace a v pooperačním průběhu (drény, podávání antibiotik). Protože se při operaci gynekomastie jedná o dosti velký rozsah uvolněné plochy kůže a podkoží s odstraněním někdy velkého objemu žlázy, může dojít v průběhu hojení k nerovnoměrnému hojení a přifixování kůže ke spodině. Nejčastěji dochází ke vtažení ve střední části v oblasti dvorců, kůže v okolí naopak může zůstat povolená a ochablá. Po stabilizaci jizev a tkání po operaci – obvykle po 6 měsících, je možné provést uvolnění nebo zpevnění kůže ev. korekci jizev, aby výsledný efekt operace gynekomastie byl i esteticky uspokojivý.

Uvažujete o odstranění gynekomastie?

Objednejte se ke konzultaci. Rádi s Vámi probereme možnosti operace. Pracoviště UEM provádějící zákrok operace gynekomastie – Praha Emauzy a Karlovy Vary.

Chcete více informací?
Zeptejte se nás!

Pracoviště

Můžete přiložit soubory

Informace o o podmínkách webu a zpracování osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.