Napsat Zavolat

Emauzy Praha

Tel.: +420 224 918 168

GSM.: +420 606 655 541

Orplid Karlovy vary

Tel.: +420 353 224 544

GSM.: +420 603 269 733

+

Informace o zákroku

Klasická plastická operace obličeje a krku řeší problematiku projevů stárnutí. Díky novým metodám v kosmetologii a korektivní dermatologii se velmi dobře daří zmírnit a oddalovat projevy stárnutí obličeje. Často se dnes, díky těmto miniinvazivním metodám (injekční výplně, botulo. přípravky apod.), setkáváme s tím, že u poměrně mladého vzhledu obličeje bez výraznějších vrásek, dochází k povolení kůže a svalů dolní poloviny tváře, zejména v oblasti ústních koutků a dolní čelisti. Nechirurgické metody zde již nepomohou a k celkové operaci obličeje a krku – faceliftu – ještě nenastal ten správný čas. Zde je vhodné provést tzv. minilifting obličeje. Jedná se o vypnutí kůže a zpevnění podkožního aparátu svalů v malém rozsahu, ale cíleně provedeném, pokud je třeba i za asistence endoskopické operační techniky. Oproti klasickému liftingu obličeje je rozsah jizev malý a hojení rychlejší. Je-li výraznější vrstva podkožního tuku na krku, zejména v oblasti podbradku, lze operaci doplnit liposukcí podbradku, čímž dosáhneme vždy výraznějšího efektu.

Minilifting proces stárnutí a celkového povolení struktur obličeje a krku nezastaví, jeho projevy však oddálí o řadu let a event. efekt neinvazivních metod se rovněž prodlouží.

Příprava před miniliftingem obličeje

Pokud se rozhodneme pro tuto plastickou operaci obličeje, je třeba vědět, že se jedná o operaci, nikoli o kosmetický zákrok. Operační zátěž i pooperační průběh je středního rozsahu. Hojení a regenerace tkání obličeje je však vždy velmi dobrá a poměrně rychlá.

Rozhodně musíme provést kompletní předoperační vyšetření (obvykle zahrnuje laboratorní vyšetření krve a moči, EKG a vyšetření internistou nebo praktickým lékařem). Předpokladem pro provedení miniliftingu je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotní stav. Rovněž by 3 týdny před operací nemělo proběhnout žádné akutní či zánětlivé onemocnění či onemocnění kůže.

2 – 3 týdny před miniliftingem obličeje by měly být také vysazeny léky zvyšující krvácivost. Také užívání podpůrných enzymatických preparátů před operací není vhodné.

Barvení vlasů není vhodné 7 – 10 dnů před operací, protože uvolňování vlasové barvy ztěžuje předoperační mytí a desinfekci vlasů.

Plastická operace obličeje – minilifting

Zákrok provádíme v kombinaci místního a celkového znecitlivění. Celkové znecitlivění může být buď celková anestézie nebo tzv. analgosedace (anestesie řízená nitrožilně).

Minilifting zahajujeme po celkové desinfekci obličeje i vlasů řezem vedeným těsně kolem ušního lalůčku a v rýze za boltcem asi do 2/3 délky této rýhy. Poté se uvolní kůže dolní poloviny tváře a krku pod obloukem dolní čelisti od spodiny a vyměří se a odstraní nadbytky kůže. Dále je třeba provést SMAS lifting – posun a zpevnění vazivově svalové podkožní struktury. Provádí se buď plikací – nařasením, nebo resekcí – odstraněním povolené podkožní struktury a sešitím vstřebatelnými stehy. Nakonec je třeba pečlivě sešít kožní okraje pomocí intradermálních (nitrokožních) stehů a drobných adaptačních stehů kolem lalůčku. Používají se vstřebatelné i nevstřebatelné materiály. Operace je ukončena přiložením celkového obvazu hlavy. Obvyklá operační doba u miniliftingu je 40 – 50 minut.

Pooperační průběh

Po miniliftingu obličeje je vhodná hospitalizace alespoň do druhého dne, kdy je proveden první převaz. Pokud je průběh standardní, pacient může být propuštěn do domácího ošetřování. Vždy je třeba dodržovat polohu na zádech s vyvýšenou hlavou. Celkový obvaz zůstává dle pokynů ošetřujícího lékaře 2 - 3 dny po liftingu obličeje. Otoky tváří, někdy i podkožní krevní podlitiny na krku v prvních pooperačních dnech patří k normálnímu pooperačnímu průběhu. Rovněž tělesná teplota může přechodně na 1– 2 dny stoupat do 38 st. C. Proto je třeba dodržovat klidový režim a přikládat studené obklady na tváře.

Pooperační bolesti po plastických operacích obličeje většinou nebývají, spíše se jedná o nepříjemný tlak bandáže a omezené možnosti polohování hlavy.

Po sejmutí obvazu je třeba opakovaně mýt vlasy, další hojení již většinou probíhá bez obvazu. Obličej chráníme šátkem pouze na noc ev. při krátkodobém pobytu venku. Otoky obličeje a podlitiny postupně ustupují a mizí většinou 4. – 7. den po operaci.

Další kontroly a převazy po sejmutí obvazu jsou vždy dle pokynů lékaře a dle stavu hojení, stehy jsou většinou postupně odstraněny do 6 - 8 dnů. Po tuto dobu je třeba také dodržovat klidový režim s omezením pohybu hlavy a krku. Fyzickou zátěž musíme přidávat postupně. S normální zátěží včetně cvičení apod. můžeme začít zhruba po 3 týdnech od operace. Líčení po miniliftingu obličeje je možné zhruba týden od provedení zákroku, barvení vlasů tmavými barvami 4 – 6 týdnů po operaci.

Rekonvalescence je individuální a závisí na schopnostech hojení i celkovém přístupu každého jedince.

Po bezprostředním zahojení (do 7 – 10 dnů) musíme počítat s tím, že tkáně obličeje potřebují několik týdnů na stabilizaci. Pocity tahu při pohybu a porušení jemné dotykové citlivosti v operovaných místech jsou normálním průvodním jevem a postupně se upraví. Rovněž mírné otoky a prosáknutí kůže se může přechodně objevovat, zejména v teplejším ročním období, ještě několik týdnů. Minimálně 1 měsíc po miniliftingu obličeje bychom neměli tvář aktivně vystavovat intensivnímu slunečnímu záření a při pobytu na slunci chránit obličej krémy s vyšším ochranným faktorem.

Komplikace po plastické operaci obličeje a krku

Možnými komplikacemi u miniliftingu obličeje je nejčastěji pooperační krvácení, které nám může prodloužit dobu hojení a vstřebávání otoků a modřin i o týdny. Další možnou komplikací je infekce a následné zánětlivé komplikace, kterým však většinou zabráníme preventivním podáním antibiotik. Přechodné mírné snížení citlivosti kůže obličeje odezní po několika týdnech.

Pozdějšími komplikacemi může být snížení či porušení mimiky tváře nebo mimiky rtů a úst. Tyto komplikace jsou poměrně ojedinělé a vznikají porušením nervového vedení obličejových nervů. Jejich regenerace je poměrně dlouhodobá – většinou řadu týdnů – a vyžaduje speciální rehabilitaci obličejových svalů a podpůrnou léčbu vitamíny.

Dalším problémem po liftingu obličeje mohou být postupně vznikající a zbytňující jizvy, nejčastěji za boltci, někdy i kolem lalůčků. Toto je závislé na velmi individuálních schopnostech hojení každého jedince. Zde je velmi důležitá dlouhodobá péče o jizvy dle rad plastického chirurga. Hojení jizev na obličeji však bývá velmi dobré a výrazné či zbytnělé jizvy vznikají spíše vzácně.

Uvažujete o omlazení obličeje pomocí miniliftingu?

Objednejte se ke konzultaci. Rádi s Vámi probereme možnosti operace. Pracoviště UEM provádějící zákrok minilifting – Praha Emauzy a Karlovy Vary.

Chcete více informací?
Zeptejte se nás!

Pracoviště

Můžete přiložit soubory

Informace o o podmínkách webu a zpracování osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.