Napsat Zavolat

Emauzy Praha

Tel.: +420 224 918 168

GSM.: +420 606 655 541

Orplid Karlovy vary

Tel.: +420 353 224 544

GSM.: +420 603 269 733

+

Co je facelift

Lifting obličeje a krku (facelift) řeší problematiku projevů stárnutí. Plastická operace obličeje nemůže zastavit proces stárnutí, jeho projevy však oddálí o několik let. Kdy je ideální podstoupit plastiku obličeje?

Facelift je plastická operace obličeje, kdy se pomocí řezů kolem boltců vypne pokožka a její přebytky odstraní. Jde o velmi efektivní řešení v boji proti projevům stárnutí obličeje – poklesu kůže a povolení obličejových svalů. Faceliftem lze vypnout a částečně odstranit vrásky s okamžitým a dlouhotrvajícím výsledkem.

Pokud je třeba řešit omlazení celého obličeje, měl by být nejprve proveden lifting obličeje (facelift) a krku (necklift), pak operace očních víček (blefaroplastika) a nakonec lifting čela.

facelift foto před/po

Výhody liftingu obličeje

  • vypíná a odstraňuje vrásky
  • řeší pokles kůže
  • odstraňuje nadbytečnou povolenou kůži
  • zlepšuje stav jemných obličejových svalů
  • okamžitý a dlouhodobý efekt
  • není náročný na rekonvalescenci

Možnosti vypnutí obličeje a krku

Typy faceliftu(1):

  • Minilift(2): Je vhodný pro osoby ve věku okolo 40 let. Patří mezi méně invazivní zákroky, díky tomu je i rekonvalescence rychlejší. Provádí se v analgosedaci a lokální anestezii. Pomocí miniliftu řeší chirurg projevy stárnutí v dolní polovině obličeje, vypíná vrásky kolem úst a zvedá povislé koutky. Jizva je menší a rychleji se hojí.
  • Klasický facelift: V analgosedaci nebo v celkové anestezii. Doporučuje se až po 50. roku věku. Řeší se jím kompletně povadlý obličej a povolené tvářové svaly a struktury krku.
  • Lifting krku (necklift): Může být součástí celkového faceliftingu, nebo jako samostatný zákrok, který zajistí vypnutí kůže a povoleného svalu na krku.

Pro koho je facelift vhodný

Facelift podstupují muži i ženy. U mužů však nejsou vždy tak dobré možnosti schování jizev díky postupně řídnoucím vlasům. Navíc vytažením kůže dojde k posunu růstu vousů těsně před i za ušní boltec.

Plastika obličeje: Kdy je nejlepší zákrok podstoupit?

Maximální efekt lze očekávat, je-li lifting obličeje provedený v optimálním věkovém rozmezí s přihlédnutím k typu obličeje, kvalitě kůže a její elasticitě. Nejčastější věková skupina pro celkový lifting je 50–60 let.

U plastické operace obličeje platí více než kdekoli jinde, že by zákrok měl být správně načasovaný. K liftingu obličeje bychom měli přistoupit, až když je kůže obličeje povolena výrazněji (nejčastěji to bývá v oblasti tváří v dolní polovině na hraně oblouku dolní čelisti a na krku v oblasti podbradku) a struktura tkání obličeje má významně sníženou elasticitu. V takovém případě bude efekt plastiky obličeje dlouhodobý (průměrně 8–10 let), protože tkáně obličeje a krku již nemají dostatečnou pružnost a schopnost přizpůsobení se neustálému pohybu navyklé mimiky.

Operujeme-li příliš brzy, efekt po faceliftu bude dobrý, ale pružná a elastická kůže i podkožní struktury se poměrně rychle přizpůsobí navyklým pohybům a mimice a zhruba do 2–4 let efekt operace zcela vymizí.

Plastickou operaci obličeje a krku lze samozřejmě opakovat, ale je to vhodné jednou, maximálně dvakrát a vždy po delším odstupu (přibližně 10 let). Pokud k opakovaným faceliftům dojde vícekrát a s časovým odstupem 3–4 let, dosáhneme postupně upjatého maskovitého obličeje se ztenčenou kůží a rizikem výrazných roztažených jizev.

Před liftingem obličeje a krku

Pokud se rozhodneme pro facelift, je třeba vědět, že operační zátěž i pooperační průběh je většího rozsahu, i když hojení a regenerace tkání obličeje je vždy velmi dobrá a poměrně rychlá.

Rozhodně musíme provést kompletní předoperační vyšetření, předpokladem pro tento zákrok je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotní stav.

Tři týdny před liftingem obličeje by nemělo proběhnout žádné akutní či zánětlivé onemocnění či onemocnění kůže.

2–3 týdny před plastikou obličeje by měly být také vysazeny léky zvyšující krvácivost, pokud nejsou užívány dlouhodobě a na doporučení lékaře. Rovněž užívání podpůrných enzymatických preparátů před operací není vhodné.

Důležité je nebarvit si vlasy 7–10 dní před liftingem obličeje. Uvolňování vlasové barvy ztěžuje předoperační mytí a dezinfekci vlasů.

Facelift: Operace

Zákrok provádíme v kombinaci místního a celkového znecitlivění (celková anestézie nebo tzv. analgosedace – anestézie řízená nitrožilně).

Facelift zahajujeme po celkové dezinfekci obličeje i vlasů řezem vedeným z vlasaté části spánkové krajiny směrem dolů těsně před boltcem (řez lze vést buď před nebo za tragem – tj. chrupavčitým výběžkem vyklenujícím se před zvukovodem), dále kolem ušního lalůčku a v rýze za boltcem, kde se asi v polovině boltce stáčí do vlasů. Délka řezu je závislá na potřebném rozsahu operace. 

Po provedení řezu se uvolní kůže tváře a krku od spodiny a vyměří se a odstraní nadbytky kůže. Dále je třeba provést SMAS lifting – posun a zpevnění vazivově svalové podkožní struktury. Provádí se buď plikací – nařasením, nebo resekcí – odstraněním nadbytečné povolené podkožní struktury a sešitím vstřebatelnými stehy.

Nakonec je třeba pečlivě sešít kožní okraje pomocí intradermálních (nitrokožních) stehů na viditelných místech a jednotlivých stehů ve vlasech a za boltci. Používají se vstřebatelné i nevstřebatelné materiály. Ve většině případů je třeba k odvádění drobného krvácení zavést na 24 hodin jemné trubičkové drény.

Plastická operace obličeje je ukončena přiložením celkového obvazu hlavy. Obvyklá operační doba liftingu obličeje je 70–90 minut.

Facelift: Rekonvalescence

Hospitalizace a drény
Po liftingu obličeje je nutná hospitalizace alespoň do druhého dne, kdy je proveden první převaz. Pokud je průběh standardní, jsou při tomto převazu odstraněny drény a pacient může být propuštěn do domácího ošetřování. Celkový obvaz však zůstává dle pokynů ošetřujícího lékaře 3–5 dnů po operaci.

Spánek
Vždy je třeba dodržovat polohu na zádech s vyvýšenou hlavou zejména první dny po operaci.

Otoky, modřiny a bolesti
Otoky obličeje a očních víček, někdy i podkožní krevní podlitiny v prvních pooperačních dnech, patří k normálnímu pooperačnímu průběhu. Otoky obličeje a podlitiny postupně ustupují a mizí většinou do 7.–10. dne po operaci.

Rovněž tělesná teplota může přechodně na 1–2 dny stoupat do 38 °C. Proto je třeba dodržovat klidový režim a přikládat studené obklady na tváře a víčka.

Pooperační bolesti po operaci obličeje většinou nebývají, spíše se jedná o nepříjemný tlak bandáže a omezené možnosti polohování hlavy.

Hygiena
Po sejmutí obvazu je třeba opakovaně mýt vlasy, další hojení již většinou probíhá bez obvazu. Obličej chráníme šátkem pouze na noc, ev. při krátkodobém pobytu venku.

Kontroly a převazy
Další kontroly a převazy po sejmutí obvazu jsou vždy dle pokynů lékaře a dle stavu hojení, stehy jsou většinou postupně odstraněny do 10–14 dnů.

Klidový režim
10–14 dnů je třeba také dodržovat klidový režim s omezením pohybu hlavy a krku. Fyzickou zátěž musíme přidávat postupně. S normální zátěží včetně cvičení apod. můžeme začít zhruba po 1 měsíci od operace.

Make-up
Líčení po faceliftu je možné zhruba týden po odstranění stehů, barvení vlasů tmavými barvami 4–6 týdnů po operaci.

Hojení
Rekonvalescence je individuální a závisí na schopnostech hojení i celkovém přístupu každého jedince.

Po bezprostředním zahojení (do 10–14 dnů) musíme počítat s tím, že vzhledem k rozsahu operace potřebují tkáně obličeje a krku několik týdnů na stabilizaci. Pocity tahu při pohybu a porušení jemné dotykové citlivosti v operovaných místech jsou normálním průvodním jevem a postupně se upraví během několika týdnů.

Po dobu několika týdnů od zákroku se mohou přechodně objevovat mírné otoky a prosáknutí kůže, zejména v teplejším ročním období. Minimálně 2–3 měsíce po faceliftu bychom neměli obličej aktivně vystavovat intenzivnímu slunečnímu záření, při pobytu na slunci je pak třeba chránit obličej krémy s vyšším ochranným faktorem.

Komplexní informace o pooperační péči po faceliftingu >>

Instruktážní videa k pooperační péči najdete zde.

Jizvy po faceliftu

Jizvy po faceliftu se začínají stabilizovat již po týdnu. Zde je velmi důležitá dlouhodobá péče o jizvy dle rad plastického chirurga. Hojení jizev na obličeji však bývá velmi dobré a výrazné či zbytnělé jizvy vznikají spíše vzácně. Po 2–3 týdnech je možné začít s tlakovými masážemi, které jsou důležité ke změkčení jizev. Přiložte dva prsty na začátek jizvy, stlačte a 10–15 vteřin držte, povolte a posuňte se po směru jizvy směrem nahoru.

Efekt faceliftu

Rozsah i maxima povolené kůže obličeje a krku bývá dosti individuální, stejně jako rozsah vrásek. Proto se i při liftingu obličeje musíme soustředit na jednotlivé partie individuálně. Někdy je třeba se více zaměřit na oblast krku a úhlu dolní čelisti, jindy naopak spíše na tváře až k oblasti spánků apod.

Stejně i rozsah a hloubka vrásek je velmi rozdílná. Musíme si uvědomit, že vrásky jsou pouze odrazem naší navyklé mimiky a schopnosti kůže tah mimických svalů více či méně vyrovnávat. Při faceliftu dojde k vypnutí kůže, a tím vyhlazení a změlčení mimických vrásek. Do mimiky obličejových svalů však při operaci nezasahujeme, proto je třeba počítat s tím, že tyto vrásky se opět postupně začnou tvořit či prohlubovat.

Nosoretní vrásky probíhající od nosních křídel k ústním koutkům a tvořícím přirozené rozhraní skupiny tvářových svalů a kruhového svalu úst jsou na obličeji vždy. Liftingem je můžeme zjemnit a vyhladit, ale nikdy ne odstranit. Rovněž jemné kolmé vrásky na horním a dolním rtu lifting obličeje neodstraní ani neovlivní.

Obecně lze říci, že lepší a dlouhodobější efekt faceliftu je vždy u obličeje štíhlejšího, s jemnější kůží. U kulatějšího typu obličeje s větší vrstvou podkožního tuku nedosáhneme tak výrazného vypnutí kůže, výhodou zde však je, že zde nebývají jemné mimické vrásky.

Je-li výraznější vrstva podkožního tuku na krku, zejména v oblasti podbradku, lze lifting obličeje a krku doplnit liposukcí podbradku, čímž dosáhneme výraznějšího efektu.

Komplikace po plastické operaci obličeje a krku

Krvácení
Možnou komplikaci po liftingu obličeje představuje nejčastěji pooperační krvácení, které nám může prodloužit dobu hojení a vstřebávání otoků a modřin i o týdny.

Infekce a zánět
Problémy může způsobit také infekce a následné zánětlivé komplikace, kterým však většinou zabráníme preventivním podáním antibiotik, dezinfekcí a dodržováním doporučené hygieny.

Snížení mimiky tváře
Pozdějšími komplikacemi po faceliftingu může být snížení či porušení mimiky tváře nebo mimiky rtů a úst. Tyto komplikace jsou poměrně ojedinělé a vznikají porušením nervového vedení obličejových nervů. Jejich regenerace je poměrně dlouhodobá – většinou řadu týdnů – a vyžaduje speciální rehabilitaci obličejových svalů a podpůrnou léčbu vitaminy. Přechodné mírné snížení citlivosti kůže obličeje odezní po několika týdnech.

Špatné hojení jizev
Dalším problémem po faceliftu mohou být postupně vznikající a zbytňující jizvy, nejčastěji za boltci, někdy i kolem lalůčků. Toto je závislé na velmi individuálních schopnostech hojení každého jedince. Někdy je třeba přistoupit k chirugické korekci těchto jizev.

Kompletní omlazení obličeje

Společně s liftingem obličeje je možné podstoupit i blefaroplastiku. Plastika horních a dolních víček dodá obličeji ještě výraznější omlazení. Vhodné je zákrok doplnit i o liposukci podbradku. Odstranění druhé brady doladí obličeji kontury a výsledný efekt bude ještě patrnější.

Facelift: Cena

Kolik stojí lifting obličeje? Cena se liší podle rozsahu zákroku. U nás na klinice stojí vypnutí obličeje i krku od 50 000 Kč. V případě minifaceliftu začíná cena na 34 000 Kč.

REFERENCE:
1/ pubmed.ncbi.nlm.nih.gov. Safety and Adjuncts in Face Lifting. Dinah Wan, Erez Dayan, Rod J Rohrich.
Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31461045/  [2019 September]

2/ hopkinsmedicine.org. Treatments and Procedures: Facelift and Mini-Facelift.
Dostupné na: https://www.hopkinsmedicine.org/otolaryngology/specialty-areas/facial-plastic-reconstructive/cosmetic-surgery/facelift [2020 April]

Uvažujete o omlazení obličeje pomocí faceliftu?

Objednejte se ke konzultaci. Rádi s Vámi probereme možnosti operace. Pracoviště UEM provádějící zákrok Facelift – lifting obličeje – Praha Emauzy a Karlovy Vary.

Doporučujeme: Navštivte www.liftingobliceje.info – souhrnné informace o liftingu obličeje.

Fotografie

Více fotografií »


Časté dotazy

Co je lifting (facelift) obličeje?

  • Plastická operace obličeje, která oddálí projevy stárnutí, vypne kůži na obličeji i krku a vrásky.

Kolik stojí lifting obličeje?

  • Záleží na rozsahu zákroku. U nás na klinice začíná minifacelift na 34 000 Kč. Více informací najdete v ceníku faceliftu ».

Co dělat po faceliftu obličeje?

  • Po plastice obličeje je nutné dodržovat pokyny chirurga. Čekají vás dva týdny klidového režimu, obličejová bandáž a spaní na zádech.

Jaký je rozdíl mezi liftingem a miniliftingem?

  • Minilifting je vhodný pro klienty okolo 35–40 let, kdy pokles kůže není tak velký. Provádí se v analgosedaci a s menšími řezy.

Jaké operace je možné dělat současně s operací obličeje?

Vadí při faceliftu umělé řasy?

  • Je třeba udržet sterilní prostředí. Umělé řasy se všeobecně při operacích v oblasti obličeje nedoporučují.

Kdy je možné se vrátit po faceliftu do práce a k běžným činnostem?

  • 10-14 dnů je nutné dodržovat klidový režim. Zkuste omezit pohyb krku a hlavy. S fyzickou zátěží lze začít postupně cca 1 měsíc od operace.

Za jak dlouho se vyndávají stehy po faceliftu a čím mazat a masírovat jizvy?

  • Po vyndání stehů a úplnému zahojení. Masáž vám doporučí ošetřující lékař dle rychlosti hojení a stavu jizev. Dříve, jak za 14 dní to ale nebude.

Kdy se po plastice obličeje (faceliftu) mohu začít líčit?

  • Make-up je možné použít zhruba týden od operace. 4-6 týdnů se nedoporučuje barvení vlasů.

Jak dlouho trvají po faceliftu otoky a modřiny?

  • Otoky a modřiny zmizí většinou kolem 7.-10. dne po operaci.

 

 

Chcete více informací?
Zeptejte se nás!

Pracoviště

Můžete přiložit soubory

Informace o o podmínkách webu a zpracování osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.