Modelace prsou – zpevnění

Zákrok provádíme na těchto pracovištích: Praha Emauzy | Karlovy Vary Orplid
Videa

Více informací o zákroku se dozvíte z našich videí, ve kterých odpovídá prim. MUDr. Dušan Záruba.

Přehrát

Informace o zákroku

modelace prsouTouha žen mít poprsí ideálního tvaru není požadavkem současných trendů, ale lze ji sledovat po celou dobu vývoje naší civilizace. Ženské prsy byly od nepaměti symbolem krásy a ženství. Jejich tvar, symetrie a velikost mohou výrazně ovlivnit psychiku ženy, začne- li žena vnímat dle svého názoru či názorů okolí, nějaké odchylky či nedostatky. Tyto problémy se prakticky nedají řešit jinak než chirurgicky. K modelaci prsou event. ke zmenšení prsou přistupujeme obvykle po výraznějším povolení prsní žlázy provázené výrazným snížením elasticity kůže. Nejčastěji tomu bývá po těhotenství a kojení nebo výrazném zhubnutí. Více o řešení problému povislých prsou najdete zde.

Pro ženy, které chtějí vylepšit nejen tvar svého poprsí, ale i jeho velikost, je určena modelace prsou s augmentací. Během tohoto zákroku se upraví tvar prsou a zároveň doplní žádoucí objem pomocí silikonového prsního implantátu. Další informace o výběru vhodného prsního implantátu si můžete přečíst v článku Jak na výběr prsního implantátu.

Vzhledem k tomu, že kůže prsu, která rozhodující mírou přispívá k jeho tvaru, je povolená a v určitém nadbytku, je třeba tento kožní plášť zmenšit. To se bohužel nedá provést bez jizev, které musíme na prsu v různém rozsahu udělat. Protože vždy musí dojít k určitému posunu dvorce, je vždy jizva cirkulárně kolem dvorce. Pouze u malého rozsahu povolení prsů a potřebným menším posunem dvorce může po modelaci prsou zůstat pouze u této jizvy. Při větším rozsahu je dále řez a tím i následná jizva vedena dle rozsahu zákroku dolů od dvorce ve střední čáře a do podprsní rýhy buď obloukovitě do zevní strany, nebo je řez v celém rozsahu podprsní rýhy a výsledná jizva ve tvaru tzv. kotvy. Při větším povolení prsní žlázy je třeba modelovat i žlázu tak, aby byly prsy tvarově pevné a stabilní a efekt operace dlouhodobý. Tvarové efekty modelačních operací jsou dobré, obtížně ovlivnitelné je však hojení jizev. Kůže hrudníku, zejména horní poloviny a nad hrudní kostí, má obecně spíše sklony k výraznějším a dlouhodobě se stabilizujícím jizvám. Proto se snažíme při modelaci prsou jizvy směřovat pouze kolem dvorce a dolů pod prsy, ale i zde může docházet k hojení výraznější jizvou, která vyžaduje dlouhodobou péči a někdy korekční operace.

Ráda sportujete a uvažujete o plastice prsou? Zajímá vás, co vás po operaci čeká? Odpovědi na své otázky naleznete v článku Zvětšení prsou a sport.

Kdy a jak modelace prsou provádět

Schopnost mléčné žlázy kojit je každým chirurgickým zásahem do žlázy ovlivněna a její funkce je tím zásadně ohrožena. Vzhledem k tomu, že při modelaci prsou již dochází někdy k dosti velkému zásahu do prsní žlázy, měli bychom tuto operaci provádět pokud již není plánováno těhotenství s následným kojením. Operujeme–li u žen před těhotenstvím, je třeba si uvědomit, že případné kojení nebude v budoucnu velmi pravděpodobně možné. Výjimkou jsou pouze modelace prsou v malém rozsahu, kdy pouze zpevňujeme kožní plášť kolem dvorce a do žlázy se téměř nezasahuje. Rozsah jizev a míra zásahu do žlázy a její případná redukce, by měly být zvoleny vždy až po konzultaci s operatérem. Obecně je vždy snaha o co nejmenší rozsah jizev.

Horní věková hranice je dána celkovým zdravotním stavem a rozsahem plánované operace.

Předoperační příprava před modelací prsů

Předpokladem pro chirurgické zpevnění prsou je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotní stav pacientky. Akutní zánětlivé či virové onemocnění by nemělo proběhnout nejméně 1 měsíc před operací. 2-3 týdny před modelací prsou by měly být také vysazeny léky zvyšující krvácivost (Acylpyrin, Anopyrin či jiné léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou). Rovněž užívání podpůrných enzymatických preparátů před plastikou prsou není vhodné.

Určitě by měla být vyloučena gravidita, jednak z důvodu narkosy, jednak z důvodu zásahu do prsní žlázy. Není třeba přerušovat stabilně vedenou antikoncepci.

Mammologické vyšetření prsou doporučujeme provádět vždy u žen nad 35 let, u žen po opakovaném těhotenství a kojení nad 30 let a u všech žen při jakémkoli proběhlém onemocnění prsní žlázy.

Předoperační vyšetření zahrnuje laboratorní vyšetření krve a moči, EKG a vyšetření internistou nebo praktickým lékařem.

Modelace prsou – popis zákroku

Chirurgické zpevnění prsou se provádí v celkové anestézii.
Operační řezy jsou vedeny dle předchozího vyměření a nákresu, které se provádí před operací ve stoje, aby byl dobře vyhodnocen potřebný posun a zpevnění prsou.

Nadbytečná kůže prsu se odstraní tak, aby bylo zachováno podkoží a žláza. Po té se dle typu modelační operace uvolní řezem žláza tak, aby bylo možno provést její modelaci a posun dvorce. Pokud je třeba, může se i část žlázy odebrat. Dále se provede sešití a modelace žlázy vnitřními vstřebatelnými stehy a následně i sešití podkoží a kůže. K tomu používáme rovněž vstřebatelné stehy, které dlouhodobě podporují pevnost jizvy při hojení. Do prsů jsou vloženy drény, které odvádějí drobné krvácení a tkáňový sekret. Nakonec se přikládá podložený absorbční elastický obvaz. Operační doba modelace prsou je obvykle 60-90 minut dle rozsahu operace.

Pooperační průběh po zpevnění prsou

Kontrola po modelaci prsou se provádí druhý den, pokud je průběh standardní, odstraňují se drény a pacientka je propuštěna do domácího ošetřování.

Zejména první dny po plastické operaci prsou je třeba dodržovat klidový režim, zejména omezit pohyby horních končetin v ramenním kloubu směrem vzhůru (aktivuje pohyb prsního svalu). Rovněž tělesná teplota může přechodně na 1-2 dny stoupat do 38 st. C.

Elastický obvaz se ponechává většinou 4-5 dnů po operaci, další způsob fixace, masáže prsů a jizev i užívání kompresního elastického prádla určí ošetřující lékař dle typu a rozsahu operace a stavu hojení. Kožní stehy se většinou odstraňují 7-10 den po zpevnění prsou, vnitřní stehy se vstřebávají několik týdnů.

Podrobnější informace o vhodné pooperační péči po augmentaci prsou a o speciálním kompresním prádle můžete najít v článku Pooperační péče po augmentaci – otázky a odpovědi.

Přechodně se může objevit snížená citlivost části kůže prsů a dvorců, která se postupně obnovuje a stabilizuje se obvykle do 3 – 6 měsíců po operaci.
Za tvarově stabilizované můžeme prsy pokládat nejdříve za 1-3 měsíce po plastice prsou.

Do běžného režimu se pacientka po modelaci prsou může vrátit při nekomplikovaném průběhu po 10 – 14 dnech po operaci. Plná fyzická zátěž a sportování jsou možné asi po 1-2 měsících dle rozsahu zákroku a stavu hojení. Opalování a pobyt na slunci bez oděvu nedoporučujeme minimálně 1 měsíc po operaci, jizvy by měly zůstat chráněné oblečením či plavkami nejméně 3 měsíce. Rekonvalescence je však individuální a závisí nejen na daných schopnostech hojení každého jedince, ale je i odrazem svědomitosti pacienta v době pooperační péče a rehabilitace.

U žen nad 35 let věku doporučujeme s odstupem 6-12 měsíců od operace zahájit pravidelné kontroly v mammologické poradně dle místa bydliště.

Komplikace po modelaci prsou

Časné komplikace po chirurgickém zpevnění prsou jako jsou krvácení a infekce jsou dnes minimalizovány během operace a v pooperačním průběhu (drény, podávání antibiotik). Protože při modelaci prsou je rozsah jizev dosti velký a jedná se rovněž o zásah do prsní žlázy, může dojít k reakci podkoží či žlázy na vnitřní vstřebatelný šicí materiál s následným rozestoupením části jizvy a přechodnou tkáňovou sekrecí (obvykle 2.- 4. týden po operaci) Tato komplikace má za následek jednak prodloužení hojení jizvy i o několik týdnů a někdy i její rozšíření. Po zhojení a stabilizaci jizvy, obvykle po 6 měsících po operaci, je možná pak korekce této časti rozšířené jizvy.

Uvažujete o zpevnění a modelaci prsou?

Objednejte se ke konzultaci. Rádi s Vámi probereme možnosti operace. Pracoviště UEM provádějící zákrok modelace prsou – Praha Emauzy a Karlovy Vary.

Operace prsou hrazené pojišťovnou?

V současné době se v České republice provádí několik typů operace prsou, které plně hradí zdravotní pojišťovna. Nejedná se však o estetické operace, ale zákroky ze zdravotní indikace. To znamená, že prsy způsobují pacientce zdravotní problémy. Více v článku zde.

Chcete více informací? Zeptejte se nás!

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Telefon

Vybrat pracoviště:
Praha EmauzyKarlovy Vary Orplid

Můžete přiložit soubory:

Vaše zpráva

Akceptuji podmínky webu a zpracování osobních údajů